Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Banca nu are voie sa va ia alocatia copilului, daca aveti poprire pe contul bancar, pentru ca legea interzice acest lucru.

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

De aceea, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la banca, in care sa cereti sa va ramburseze alocatia copilului.

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema cu banca.

2 raspunsuri la “Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

1. Amariutei Stefania

buna ziua sant o pensionara de 68 de ani cu o pensie de 800 lei si am o proprie pe cont e posibil sa ami opreasca toata pensia? am o rata la flanco an valoare de 4000 lei e o pensie pe caz de boala e corect sa ami o preasca toata pensia? e venitu meu pensia va rog ajutatima va multumesc

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Din pensie se poate retine maxim o treime, conform legii, iar pensia de boala nu se poate retine.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie, in care sa cereti sa va dea inapoi banii.

Reveniti va rog la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

3 × = 24