E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Conform legii, creditele si datoriile (creantele) pot fi cesionate de catre banca sau Institutia Financiara Nebancara (IFN) – Credius, in cazul dumneavoastra – care le-a acordat la un alt creditor, adica la o alta banca sau IFN, precum si la o firma de recuperare creante.

Finopro este un IFN inscris in registrul general de la Banca Nationala a Romaniei (BNR) in data de 09 aprilie 2019, cu sediul in Str. Păstorului Nr. 6 Bl. Spaţiul comercial 5 Et. 3 Ap. cam.1 Loc. IAŞI Jud. IAŞI, Tel. 0740-184220, Cod Unic de Inregistrare (CUI) cu nr. 30221216, inregistrat la Registrul Comertului cu nr. J22/970/2019, avand ca obiect de activate acordarea de credite de consum, Factoring, Leasing financiar, Emitere garanţii.

Finopro nu figureaza in lista entitatilor care desfasoara activitatea de recuperare creante aflate in evidenta la Autoritatea pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), asadar nu este o firma de recuperare creante.
Din informatiile noastre, Finopro nu este insa activa in acordarea de credite noi (nu are un site, nu-si face reclama la credite), ci mai degraba in recuperarea creditelor neperformante cesionate de alte IFN-uri. De altfel, Finopro face parte din acelasi grup de firme cu Credius.

Conform legii (OUG 52/2016), „contractele de credit, contractele de ipotecă, precum şi orice alte înscrisuri care au caracter de instrumente de garantare a respectivelor credite, încheiate la solicitarea creditorilor, nu reprezintă titluri executorii în cazul în care cesionarul este o entitate ce desfăşoară activităţi de recuperare creanţe.”

De unde putem deduce ca imprumutul dumneavoastra a fost cesionat de Credius la Finopro, nu la o firma de recuperare creante, pentru a fi recuperat mai rapid, prin poprire, fara a mai fi necesara o decizie judecatoreasca de executare silita.

Problema este ca ar fi trebuit sa fiti notificat de Credius de mai multe ori, inainte de a ajunge in situatia de executare silita, si anume:

• trebuia sa fiti notificat cu privire la inregistrarea restantelor si sa vi se propuna solutii de evitare a acestora.
  • trebuia sa fiti notificat cu cel putin 15 zile inainte de a fi raportat la Biroul de Credit.
  • trebuia sa fiti notificat cu privire la cesionarea creditului. (Vedeti aici prevederile OUG 52/2016 privind cesiunea creditelor.)

In concluzie, sfatul meu e sa trimiteti la Credius si Finopro reclamantii in scris, prin care sa va plangeti ca nu ati fost informat in mod adecvat cu privire la procedurile de executare silita si nu vi s-au propus solutii de evitare a acestora.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile de la Credius si Finopro, pentru a va putea ajuta in continuare sa rezolvati problema.

5 − = 4