Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

ING nu ar fi trebuit sa va puna poprire pe contul de salariu, din moment ce retinerea aferenta popririi prin executare silita se face deja la angajator.

Sfatul meu e sa depuneti o reclamatie la ING, in care sa anuntati ca poprirea se face la angajator si sa cereti bancii sa va ridice poprirea.

Daca ING v-a retinut deja sume din salariu, cereti rambursarea respectivelor sume de bani.

Banca incalca legea daca va retine din salariu mai mult de o treime. Problema aceasta ar trebui rezolvata de banca, impreuna cu executorul.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu ING.

Un comentariu la “ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

4 × = 20