La un credit de 1.700 lei de la Viva Credit am platit 13.000 lei si dobanzile tot cresc! Cum pot sa scap de el?

reclamatie linie de credit viva credit

„Bună ziua!

Vă rog foarte mult să mă îndrumați unde se mai pot face reclamații pentru ifn-uri!

Am achitat pentru un credit de 1700 lei împrumutați la Viva credit peste 13000 lei!

Într-adevăr am depus, am mai folosit!

Însă după calculele mele am depus 100% din valoarea împrumutată + aproape 50% peste, doar dobânzi!

În continuare vor 3200 lei, dobânzi plus ca în continuare dobânzile cresc!

Mulțumesc”

Ati platit atat de mult pentru acest credit pentru ca, de fapt, nu este vorba de un credit obisnuit, in rate, ci o linie de credit, asemanatoare cu un card de credit, pentru care trebuie sa achitati lunar doar 10% din datorie, in conditiile in care dobanda este foarte mare.

Astfel, dobanda pentru linia de credit de la Viva Credit este 1,2% pe zi, adica 439% pe an, iar costul total al acestui tip de imprumut (DAE) depaseste 4.000% pe an, adica de 200 de ori mai mare decat dobanda la un credit bancar obisnuit, care are o DAE in jur de 20%.

Dat fiind ca dumneavoastra ati achitat lunar doar 10% din datorie, pentru restul imprumului (principal) platiti aceasta dobanda foarte ridicata, ceea ce a facut ca pe parcursul a doar un an si 4 luni, din octombrie 2022 pana acum, sa achitati pentru acest imprumut de 1.700 de lei peste 13.000 de lei, adica de 7 ori mai mult.

Solutia pentru a scapa de acest credit este, fireste, sa-l platiti cat mai repede. Adica sa incercati sa platiti lunar cat de mult puteti, peste suma minima de 10%, pana ce acoperiti intreaga datorie.

Cu cat veti plati lunar mai mult, cu atat veti avea de achitat o dobanda mai mica.

Daca nu puteti plati lunar o suma mai mare, aveti doua solutii la indemana: restructurarea creditului sau refinantarea acestuia cu unul normal, in rate.

Recomandarea mea este sa refinantati aceasta linie de la credit de la Viva Credit cu un credit bancar de nevoi personale, iar daca nu puteti face acest lucru, din cauza restantelor inregistrate la Biroul de Credit, trebuie sa trimiteti la Viva Credit o cerere de restructurare a liniei de credit, adica de transformare a acesteia intr-un imprumut cu rate lunare, avand in vedere dobanzile foarte mari pe care le platiti.

Va rog sa reveniti daca aveti probleme cu refinantarea liniei de credit sau cu restructuarea acesteia, la Viva Credit.

8 − = 1