Pot beneficia de amanarea ratei la credit, conform Ordonantei Guvernului, daca sunt executat silit?

La ordonanța care s-a dat cu privire la credite pot beneficia și eu de amanare daca sunt executat silit?

Cei executati silit nu pot amana ratele la credite, pentru ca ei nu mai au rate, creditul fiind declarat scadent anticipat, conform prevederilor contractuale.

OUG privind amanarea ratelor, la articolul 4 aliniatul (4) se spune astfel:

„De prevederile prezentei ordonanțe de urgență beneficiază debitorii care au încheiat un contract pentru obținerea unui credit care nu a ajuns la maturitate și pentru care creditorul nu a declarat scadența anticipată, anterior intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.”

Trebuie sa stiti insa ca executorii judecatoresti au suspendat procedurile de executare silita si popririle pe perioada starii de urgenta cauzata de epidemia virusului COVID-19, iar unele firme de recuperare creante, precum EOS-KSI, au decis sa amane plata ratelor sau sa le reduca.

Va rog sa reveniti la mine daca intampinati probleme si aveti nevoie de ajutorul meu.

+ 9 = 13