Pot fi scos din Biroul de Credit de IFN-uri, daca mi-au dat credite cu grad de indatoare de peste 100% din venit?

hora credit stergere biroul de credit

Bună ziua! Pot fi sters din biroul de credit de ifn uri ca hora credit care mi au acordat credit chiar dacă aveam depășit gradul de îndatorare de 40 % și totuși ei mi-au acordat credit de am ajuns la grad de îndatorare de peste 100% din venit?

Acordarea de credite cu depasirea gradului de indatorare de maxim 40% din venit este o incalcare a regulamentelor emise de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Astfel, Regulamentul BNR nr.6 din 2018 pentru modificarea Regulamentului nr.17 din 2012 privind unele conditii de creditare prevede urmatoarele, la articolul 19:

„Art. 19. – (1) La acordarea unui credit, nivelul maxim al gradului total de îndatorare stabilit potrivit art. 12 alin. (1) lit. f) nu poate depăşi 40%.”

Asadar, pentru incalcarea Regulamentului BNR de catre IFN-uri precum Hora Credit, dumneavoastra trebuie sa faceti o sesizare la Banca Nationala a Romaniei.

In acelasi timp, trebuie sa faceti o reclamatie la IFN-uri si Hora Credit, in care sa solicitati anularea creditelor acordate cu depasirea gradului maxim de indatorare, ceea ce va duce si la stergerea acestora din Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la IFN-uri si de la Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Bancherul.ro

3 + = 4