Pot primi bani intr-un cont poprit?

Am contul bancar blocat din cauza unei popriri salariale care mi le plateste angajatorul, intrebarea mea este imi poate transfera o alta persoana in cont bani? va multumesc

Va poate transfera o alta persoana bani in contul poprit, insa respectivii bani vor fi retinuti de banca pentru achitarea datoriilor.

Conform legii, orice suma de bani incasata in cont va fi retinuta de banca si transferata pentru achitarea popririi, cu exceptia salariului, pensiei si altor tipuri de ajutoare, din care se poate retine doar o parte, respectiv o treime pentru o poprire si maxim jumatate pentru doua sau mai multe popriri

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu poprirea.

Un comentariu la “Pot primi bani intr-un cont poprit?

1. Negoita Valerica

Buna dimineata,
    Am o poprire pe cont pentru care imi opreste angajatorul.In data de 22 feb am primit o suma de bani de la o persoana fizica,care evident a fost blocata de catre banca(nu am fost informata in nici fel ca orice alta suma provenita din ate surse mi se opreste,opearatorul Ing m-a trimis sa citesc Codul de procedura civila),dar executorulcu acordul creditorului a fost de acord sa mi se deblocheze contul si sa imi pot retrage banii.In data de 24 feb la ira 10.11 am primit mail de la biroul de executare cu dovada ca pot retrage banii ,mail trimis si bancii.La ora 11.44 am primit mesaj de la banca ca banii au fost transferati.Banca nu a dorit sa imi spuna nici la ce ora s a primit mailul de la executor ,nici timpul legal in care banii ramin blocati in contul meu pina se transfera.Pot face ceva in acest moment.Executorul m a asigurat ca imi voi recupera banii acestia de la el in momentul in care vor intra banii in contul lor.

− 1 = 0