Buna ziua. In ianuarie am primit de la executor ca mi se va pune poprire pe pensie. In luna februarie la bancomat mi-a afisat 1900- (cu minus). Am sunat la banca si s-a confirmat ca am poprire pe pensie 1/3 si nu mai pot folosi cardul pana la stingerea datoriei. Am scos la ghiseu, cu 16 lei mai putin decat era pensia initial.

In martie cand m-am dus la ghiseu era toata pensia, deci nu era nimic poprit. Am dat interogare sold la bancomat si mi-a afisat peste 2300-lei, cu minus. Dar la ei apare ca am poprire pe pensie, atunci de ce nu imi trage si nu pot nici cardul sa-l folosesc? Am inteles ca este blocat, dar nu imi trage nimic din pensie doar comisionul de 8 lei ca retrag banii la ghiseu. La ghiseu mi s-a spus ca ei nu stiu. Doar nu e vina mea ca ei nu fac poprirea.

Dar atunci, ma repet DE CE MI-AU blocat cardul, daca ei nu fac nici o poprire? Si inca ceva, pot inchide contul la banca? Daca ii sa traga din pensie dar sa nu mai dau si comisionul acela de 8 lei. Va multumesc.

Banca nu v-a retinut banii popriti din pensie, desi v-a blocat cardul, probabil din diverse motive tehnice sau procedurale, insa asta este treaba lor, dumneavoastra nu aveti nicio vina, probabil vi se vor retine de acum inainte, in fiecare luna.

In privinta inchiderii contului, puteti cere fara probleme bancii inchiderea acestuia, pentru a nu plati comisioane pentru poprire si pentru card, daca oricum nu-l mai puteti folosi. Pentru inchiderea contului, trebuie sa faceti o cerere in scris la banca, contul urmand a fi inchis luna viitoare.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

10 raspunsuri la “Pot sa inchid contul la banca si cardul, pentru a nu mai plati comisionul de poprire?

1. Cretu silviu

Buna ziua am și eu o întrebare anul trecut am avut poprire salariu pe cont. BCR am achitat tot și acum iar a venit alt prorire tot așa și am fost la banca BCR sa știu și eu despre ce e vorba și dece am proprire și a zis că e de la primărie doar atât a zis restul că nu știe de cat știu eu a trebuit Sam de-a total detalii dece oprește bani și din ce motiv … Dar dacă ei spune că e de la primărie ei nu primește tot detalii de la primărie și dece mă oprește bani ????

BCR ar trebui sa va ofere toate detaliile aferente popririi, mai exact instiintarea primita de la Primarie, pe care in mod normal Primaria trebuie sa v-o trimita si dumneavoastra, dar probabil ca ajunge cu intarziere.

De aceea, sfatul meu este sa faceti la BCR o cerere in scris, prin e-mail, la adresa contact.center@bcr.ro sau prin completarea formularului de pe site-ul BCR.ro, la acest link, in care sa solicitati toate informatiile aferente popririi.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la BCR.

2. Florentina

Bună ziua, am un card de credit (CARD AVANTAJ) la Credit Europe BANK, mi sa pus o poprire pe el, deoarece am girat pe cineva siacea persoana nu a plătit la timp, am fost la banca dar mi-au spus ca nu pot sa îl închid, chiar dacă as achita toată suma pe care o am de plata, îl pot închide și plăti numai după ridicarea popririi. Este adevărat?

3. Brabijo

Sunt in aceeasi situatie de cont poprit la BT, pentru niste amenzi date de un „militian zelos” pentru indrazneala de a reclama si a-i reprosa vecinului de deasupra, „militian” si el, ca ma deranjeaza dupa ora 22, cand dupa apelurile la 112, s-a „constatat cu martori”, ca cele reclamate nu se confirma. Contul a fost deschis in speranta ca primaria ma va sprijini cu ajutor financiar dupa incadrarea in grad de handicap II, asa cum cere legea, banii neputand fi decat virati intr-un cont, iar ironia e ca tocmai din cauza acestor datorii, nici nu pot beneficia de vreun ajutor financiar din partea primariei si nici nu pot inchide contul, iar de la banca mi s-a spus ca daca virez suma aferenta administrarii contului, ~ 16 lei, acestia nu vor fi incasati de banca, ci de catre debitor, adica ANAF. Se ajunge deci la indatorare ciclica si exponentiala, atat catre debitor, cat si catre banca, neputand in timp sa ma achit de niciuna, iar eu as numi-o ca la computere, eroare de redundanta ciclica . A reusit cineva aflat in situatie similara sa inchida contul?

4. Kis Silvia

Buna ziua. Mama primea pensia pe card de la Bcr,pe care avea proprire din cauza unui credit neachitat de mai multi ani. Proprirea era 1/3 din venit. Între timp s-a împrumutat de la alta banca ,unde si-a mutat si pensia pentru a-i fi reținută direct rata ,de către banca si automat a vrut să închidă contul de la BCR ,nemaifiind folosit. Dar BCR-ul nu o lasa ,decat atunci cand au dovada cum ca,datoria a fost achitată. Cum o pot ajuta? Nu pot face nimic sa ii pot închide contul la acea banca? Din cate am inteles, chiar dacă nu mai folosești cardul,comisioanele sunt destul de mari.Ce pot face?

5. Ana Prichici

Am poprire pe salariu la UniCredit,in ianuarie am primit în cont ultimul salariu.Am schimbat angajatorul și banca,acum 3 zile am deschis cont la alta banca.Se poate sa.mi blocheze deja contul? Luni ar trebuii sa îmi intre salariu in noul cont

1. admin Post author

In cazul popririi, de regula se blocheaza toate conturile, la toate bancile. Dar daca ati deschis recent contul, s-ar putea sa mai dureze ceva pana cand se pune poprirea. Reveniti la mine daca aveti probleme.

6. vasile rusu

Buna ziua.Revin dupa 8 luni cu acelasi caz.Nu S-A MAI PUS POPRIRE pe pensie,tot la ghiseu am scos pensia,dar la ei apare pensie poprita.Am cerut sa inchid contul sa nu mai platesc comisionul de retragere la ghiseu,dar mi s-a spus ca nu pot inchide contul,deoarece am poprire,sa aduc o hartie de la cei care au cerut poprirea.Am inteles,daca ai pensia minima de 520 lei,nu au voie sa iti puna poprire SI DACA BANCA TOT NU TRAGE DIN PENSIE,DE CE NU POT INCHIDE CONTUL?Ce lege este? sa le-o pun sub nas,sa inchida contul si sa vina prin posta?Mi-a zis cineva sa merg la casa de pensii,dar la banca mi-a spus dna,ca tot asa le spune si lor,ca nu pot face nimica.Multumesc anticipat.

1 × = 5