Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?

frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Dat fiind ca este vorba de un imprumut facut in numele dumneavoastra de catre alta persoana, printr-o frauda online, inseamna ca este un credit ilegal si ca atare trebuie anulat de catre banca.

De aceea, trebuie sa faceti o reclamatie la BCR, in care sa cereti anularea imprumutului si investigarea fraudei online.

In acelasi timp, trebuie sa faceti o plangere la Politie, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la BCR si de la Politie.

16 raspunsuri la “Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?

1. b

Acum am făcut eu la ei o sesizare , să facă într-un fel să-mi micșoreze rata , pt ca nu fac față a le plăti și mi-a trimis acest e-mail.

Banca va cere sa faceti o cerere de restructurare a creditului, daca nu puteti plati rata, conform mesajului.

Insa trebuie sa cereti anularea creditului, daca nu a fost facut de dumneavoastra.

restructurare credit bcr

2. b

Bună ziua! Din câte îmi aduc aminte, de la bancă m-au sunat următoarea zi !
    Iar acum mă tot sună diferite pers și mă pune să plătesc o sumă pt a-mi putea recupera bani ! V-aș fi foarte recunoscător dacă ma-ti ajuta să recuperez , măcar o parte din împrumut !
    Cum v-am zis! Am făcut ,petiție on-line și plângere la poliție!

Nu aveti nevoie de un model de cerere, aceasta o puteti face cu cuvintele dumneavoastra simplu: va solicit anularea creditului, pentru ca nu a fost facut de mine.

Reveniti va rog cu raspunsul primit de la BCR.

1. b

Bună ziua!
                Am trimis asta la BCR:
                Pentru ca nu pot face față să-mi plătesc ratele, fiindu-mi diminuat și venitul, rog să-mi fie anulat creditul , acesta ne fiind făcut cu voia mea.
                Multumesc!

Nu ati formulat bine cererea. Daca spuneti ca nu ati facut dumneavoastra creditul, atunci aceasta trebuie sa fie motivatia pentru anularea creditului. Cererea trebuie sa fie asa: „Va solicit anularea creditului, pentru ca nu l-am facut eu, ci altcineva, printr-o frauda.”

5 + = 10