Retinerea pe salariu o poate face si firma si banca?

Am o intrebare la d-voastra. Am o retinere pe salar. Mi-a facut si firma si banca reținerea. Pot face si firma si banca reținerea?

Vi se poate retine maxim o treime din salariu pentru o datorie sau cel mult jumatate, daca aveti mai multe datorii, fie direct de firma angajatoare, fie de catre banca la care primiti salariul.

Deseori apare urmatoarea problema: oamenilor li se iau mai multi bani decat trebuie, pentru ca retinerea se face atat de banca, cat si de firma angajatoare, din cauza faptului ca executorul judecatoresc trimite notificari de poprire atat angajatorului, cat si bancii.

Daca executorul nu stabileste cu banca si angajatorul care dintre cei doi sa faca retinerea, atunci s-ar putea ca aceasta sa fie facuta de ambii, in acelasi timp.

De aceea, va sfatuiesc sa luati legatura cu executorul si sa-i cereti sa stabileasca cine face retinerea din salariu, iar daca vi s-au luat mai multi banci, sa vi se restituie sumele retinute in plus.

Reveniti va rog la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

Vasile Pop-Coman

+ 2 = 8