Se poate face refinantarea creditului la aceeasi banca?

„Bună ziua. Îmi doresc tare mult să îmi dați un sfat vă rog. Problema stă în felul următor, am un credit de refinanțare la BCR făcut în luna decembrie(20000) , pe lângă el mai am alte 4 în valoare de 4000 de lei ( 12000), pe 4 mai se împlinesc cele 3 luni de la ultimul credit. Aș vrea să refinantez din nou tot la ei pentru a prinde toate creditele într-unul singur și ceva bănuți în plus de care am nevoie.

Întrebarea mea este , va fi posibil sa fac acest lucru? Am mai citit pe internet și am văzut fel și fel de situații cum ca nu se poate, că nu merge refinanțare la aceeași bancă. Ce mă sfătuiți să fac? Menționez ca am un salariu net de 2700 de lei. Mulțumesc frumos.”

Se poate face refinantarea la aceeasi banca la care aveti creditul, nu doar la alta banca, astfel incat sa adunati toate imprumuturile vechi intr-unul singur.

Conditiile principale pentru o refinantare sunt:

1. Sa va incadrati cu veniturile la suma pe care o doriti;
  2. Sa nu figurati cu restante in Biroul de Credit.

Iata conditiile unui credit de refinantare, publicate de BCR:

„Suma maxima care se poate obtine: Până la 13.000 de lei în cont, cu rate fixe lunare, pe toată perioada creditului. Fără drumuri la bancă și 100% online.

Poți alege să primești și extra cash, să îi folosești așa cum vrei.

Dobândă fixă și reducere de dobândă 1,5%, atunci când virezi salariul în cont BCR și refinanțezi credite de la alte bănci.

ZERO comisioane de administrare și analiză.

Dobândă fixă standard de la la 9,79% până la 19,99%. Poți obține dobândă fixă de la 7,79% până la 17,99% deoarece ai reduceri la dobândă, când optezi pentru:

• salariu sau pensie încasate la BCR și refinanțare credit de la alte bănci (1,5 pp)
  • asigurarea care îți oferă protecţie extinsă pentru situaţii neprevăzute (0,50 pp)

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu obtinerea refinantarii la BCR.

− 6 = 2