Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

Nu se poate pune poprire pe pensia de boala, intrucat nu este un venit obisnuit, ci unul cu destinatie speciala, pentru tratarea bolii, iar conform Codului de procedura civila, „indemnizatiile cu destinatie speciala nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Codul de procedura civila arata: “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, creditorii sau executorii judecatoresti nu va pot pune poprire pe pensia de boala.

De aceea, trebuie sa faceti o reclamatie in care sa solicitati ridicarea popririi de pe pensia de boala si handicap si rambursarea banilor, daca acestia au fost retrasi.

Pe de alta parte, sfatul meu este sa luati legatura cu creditorul la care aveti datoria si sa le cereti o intelegere amiabila privind plata acesteia, pentru evitarea unor complicatii ulterioare in procesul de executare silita, precum sechestrul pe bunuri mobile sau imobile.

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca vi s-a ridicat poprirea de pe pensie si daca ati ajuns la o intelegere amiabila cu creditorul privind achitarea datoriei.

6 × = 54