Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de
aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat

Nu exista niciun impediment sa veniti in Romania cu masina cumparata in Germania si sa platiti de aici creditul.

Plata ratelor la credit o puteti face din aplicatia bancii de la care ati obtinut imprumutul sau prin transfer bancar din contul altei banci in contul bancii germane.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor cu creditul auto din Germania.

Bancherul.ro
Ghiseulbancar.ro
Calculatordecredite.ro

6 raspunsuri la “Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

1. Bulz Pavel Ionut

Prin prezenta, doresc să vă informez cu privire la decizia mea de a părăsi Germania și de a-mi stabili reședința definitiv în România. Această schimbare vine în urma unor considerații personale și profesionale.

Unul dintre aspectele semnificative în această tranziție este mașina pe care o achit în rate prin intermediul contractului de finanțare încheiat cu instituția dumneavoastră. În acest context, aș dori să aduc la cunoștința dumneavoastră următoarele aspecte și să discutăm posibilele modalități de gestionare a acestei situații:

Continuarea Plăților:

Întrebarea mea principală este legată de posibilitatea de a continua plățile lunare pentru mașina mea, chiar dacă mă mut în România. Cum pot asigura această continuare a plăților într-un mod eficient și conform contractului?
    Transferul Mașinii în România:

Există posibilitatea de a transfera mașina înregistrată în Germania în România și de a continua plata ratelor în această țară?
    Documente și Proceduri Necesare:

Aș dori să aflu care sunt documentele necesare și procedurile pe care trebuie să le urmez pentru a facilita acest transfer și pentru a asigura o colaborare eficientă în continuarea plăților.
    Înțeleg că această schimbare implică unele ajustări și sunt pregătit să cooperez în vederea implementării acestora. Sunt deschis să ofer orice documente suplimentare sau informații necesare pentru a facilita acest proces.

Vă mulțumesc anticipat pentru înțelegere și răspunsul la aceste întrebări. Aștept cu interes să colaborăm pentru a găsi cele mai bune soluții în această tranziție.

Cu respect,

2. Puiu

Automat ce sa oprit Anmeldungul in germania se radiaza masina automat ! Sintrebuie sa gasesti banca care nu inchide contul dacă nu mai adressa in germania . Pentru ca anumite banca inchid contul in Momentul in care pleci .

3. mas

Mulțumesc pentru răspuns.
    Ideea este ca eu venind în România, nu am toate actele mașinii, acestea fiind la banca pana se achita creditul. Deci, masina, nu o pot inmatricula în România. Nu ii pot face ITP…nu ii pot face asigurare.
    În Germania odată ce nu mai ești înregistrat oficial ca stai acolo, nemaiavând o adresa de rezidenta, la banca v-a fi o problema, atât pentru a menține deschis un cont curent, deoarece nu mai întra nici un salariu în el, cât și pt. banca ce m-a creditat.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu trebuie sa inmatriculati in Romania masina, pentru a putea veni cu ea in Romania.
      De asemenea, nu ar trebui sa fie o problema cu mentinerea contului la banca din Germania, chiar daca nu mai locuiti in Germania, pentru ca potrivit normelor europene, orice cetatean european are dreptul la un cont bancar, in orice tara din Europa.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu masina si banca din Germania.

2. Richard

Buna ziua si eu am acceasi problema, stau in Germania anul trecut mi-am cumpărat o masina printr-un credit mai am inca 4 ani pana achit toata plata, si pe noi ne bate gândul sa ne intoarcem in Romania, deși sa înțeleg ca pot circula in romania 4 ani cu numerele de Germania pana termin rata? Adica poți sa-mi las contul deschis in Germania chiar daca nu mai traiesc aici? Asta înseamă ca trebuie sa plătesc mai departe asigurarea la masina aici in Germania si sa vin din 2 in 2 ani sa fac verificarea in Germania sa înțeleg?
      Multumesc anticipat

Da, puteti circula in Romania cu numerele de Germania si va puteti lasa contul deschis in Germania, chiar daca nu veti mai locui acolo. Iar asigurarea o puteti plati in continuare in Germania.

5 − 2 =