Etichete: poate

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor?

Postat in data: 09 mart., 2022

Te poate executa silit banca sau ifn-ul, daca am restante 2 luni?

Te poate executa silit daca am restante 2 luni si eu fac dovada platii lunar pana ajung la zi cu plata?

Postat in data: 19 feb., 2022

Cata dobanda penalizatoare pentru restantele la credit poate percepe banca?
garanti bbva dobanda penalizatoare

Bună ziua. Curând am primit o înștiințare prin care an de achitat un debit restant în valoare de 5100 lei pentru 157 zile de
întârziere la un credit luat în decembrie 2017. Mai exact 5 luni de întârziere deoarece am rămas în urmă cu 5 rate. Au intervenit cheltuieli neprevăzute și nu am mai putut plăti ratele la timp.

Rata este de 330 lei lunar După calculele mele 330 x 5 luni întârziere ar trebui să am un debit restant în valoare de 1650
lei. Întrebarea mea este de ce mi se cere să achit suma de 5100 lei în loc de 1650 lei ? Mi se pare enorm de mult.

Câtă dobândă pentru întârziere se poate percepe și ce pot face în acest caz? Pentru că nu am posibilitatea să plătesc cât mi s-a cerut. Urmează să fie declarat scadent anticipat.

Postat in data: 19 feb., 2022

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

Postat in data: 17 feb., 2022

Se poate pune poprire pe prima la salariu?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi oprita prima primita la sfarsitul anului, dat fiind ca am doua popriri din salariu, din care mi se retine jumatate. Poate sa-mi ia si prima? Multumesc.

Postat in data: 09 dec., 2021

Cautiunea poate fi retinuta de banca, daca am poprire?
CEC Bank credit programul Investeste in tine

Am de ridicat o cautiune consemnta la dispozitia instantei prin recipisa platita la CEC Bank, am decizia de restituire legalizata iar cei de la CEC nu vor sa-mi faca restituirea pe motiv ca am poprire pe cont .

Postat in data: 22 nov., 2021

Imi poate scoate casa la vanzare, daca nu e gaj la credit si am poprire?

Tatal meu este pensionar. Are o poprire pe pensie insa nu stie sa imi spuna exact de la care dintre credite. In trecut a avut mai multe credite de nevoi personale, dintre care doua au ramas restante cu sume mici, pana in 1000 de lei.

Datoriile au fost preluate de doua birouri de recuperari, una ajungand la un total de plata de 1500 de lei si o
alta de aproximativ 3500 de lei.

Desi are poprire de aproximativ jumatate de an, primeste instiintari ca bunul mobil in care locuieste ii este supus sub executare. Aceasta casa este de fapt o mostenire care ii apartine in proportie de 33%.

Avand in vedere toate acestea, exista sanse sa ii execute silit si sa ii fie pus bunul imobil in vanzare, desi nu reprezinta gaj pt vreunul din credite, si are deja poprire pe pensie?

Cu stima!

Postat in data: 20 nov., 2021

Banca poate sa-mi anuleze refinantarea daca nu le dau inchiderea de cont?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, am obținut un credit de refinanțare de la Banca Raiffeisen, am achitat integral cardul de credit de la Banca Romanesca, conform contractului, am trimis cererea prin care am solicitat închiderea de cont și o adeverință care sa tina loc de dovadă până la obținerea închiderii efective a contului, totuși cei de la Raiffeisen îmi spun că pot să îmi rezilieze contractul daca nu le dau cu închiderea de cont, Banca Românească nu-mi poate elibera documentul de închidere de cont mai devreme de 2 luni, ce se poate întâmpla din partea băncii Raiffeisen?”

Postat in data: 21 oct., 2021

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Va rog să-mi transmiteți și mie, este adevărată noua lege privind Poprirea pe indemnizatie crestere copil și daca este legal ceea ce fac ei??

Postat in data: 11 oct., 2021

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Postat in data: 06 dec., 2020

Poate o banca sa-mi opreasca tot salariul pentru o datorie la alta banca?

Buna, as dori sa stiu daca poate sa imi opreasca salariul o banca daca salariul il iau la álta banca. Am o datorie de 2100 ron la Raiffeisen bank sí salariul este la OTP bank, pot sa imi opreasca tót salariul? Am salariul de 2300 roni. Imi vor trimite instiintare cand vor face poprirea? multumesc

Postat in data: 02 dec., 2020

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Postat in data: 27 nov., 2020

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Postat in data: 16 nov., 2020

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Cine si cum poate face amanarea ratelor la credite, conform normelor de aplicare a OUG 37/2020

Postat in data: 12 apr., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Postat in data: 08 dec., 2018

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Postat in data: 20 oct., 2017