Etichete: poprire cont

Pot primi bani intr-un cont poprit?

Am contul bancar blocat din cauza unei popriri salariale care mi le plateste angajatorul, intrebarea mea este imi poate transfera o alta persoana in cont bani? va multumesc

Postat in data: 23 feb., 2022

Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

Postat in data: 23 feb., 2022

Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?
raiffeisen reclamatie

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.

Postat in data: 15 feb., 2022

Cum pot sa deblochez contul BCR fara sa merg la banca?

Am oprire pe cont BCR și îl am blocat. Cum pot sa-l deblochez fara sa ajung la banca?

Postat in data: 23 ian., 2022

Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?

penalitati, datorii, poprire
Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?
penalitati, datorii, poprire

Postat in data: 21 ian., 2022

Cum pot convinge banca sa nu-mi opreasca diurna?
Libra Bank reclamatie

In 2016 am avut o executare silita, de atunci nu s-a mai intamplat nimic pana acum, cand m-am trezit cu contul de la Libra Bank blocat. Eu in cont am si diurna, care din cate stiu nu se poate opri. Am fost la banca si mi-au spus ca ei nu au cum sa stie ca banii din cont reprezinta diurna. Cum pot face dovada ca e vorba de diurna?

Postat in data: 13 oct., 2021

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Postat in data: 27 nov., 2020

Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

Postat in data: 14 mart., 2020

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Postat in data: 05 mart., 2020

De ce mi s-a poprit contul cu alocatia pentru copil la Raiffeisen Bank, desi legea interzice acest lucru?

Raiffeisen Bank mi-a poprit contul cu banii din alocatia copilului, desi, din cate am aflat, nu au voie sa retina banii din alocatie, iar banca stia ca in respectivul cont primeam doar banii de alocatie. Ce pot sa fac?

Postat in data: 04 ian., 2016

Mi-a fost poprit contul fara a primi instiintare si decizia de impunere de la ANAF. Cum pot contesta in instanta aceasta metoda de poprire?

Fiicei mele i-a fost poprit contul pentru a restitui suma de 210 ron, ea fiind studenta in acel moment. Nu a fost informata ca ar avea datorii inainte de aceasta poprire si nici nu stia motivul, astfel ca daca nu platea cat mai repede, lunar i se percepea taxa bancara aprox.15 ron pana la stingerea datoriei. Am incercat sa aflam de unde provine aceasta suma si la banca a zis ca sunt sume necuvenite, ANAF-ul dispunand poprirea.
Am depus la judecatorie actele pentru a contesta aceasta metoda de poprire fara a primi instiintare de la ANAF, iar decizia judecatorului a fost ca a respins cererea noastra de a fi restituita suma si cheltuielile bancare. Cum pot contesta decizia judecatorului si a recupera banii, care nu din vina fiicei mele s-au efectuat, ea fiind obligata sa se supuna fara a fi instiintata?
Doresc sa atac prima decizie prin faptul ca legal trebuia sa primim decizia de impunere, care desi a fost trimisa fiica mea nefiind in localitate, nu a ridicat-o nimeni, doar ne-am trezit cu poprire pe cont unde au aparut alte cheltuieli. Intrebarea mea e ce legi am putea invoca pentru a avea in favoarea noastra decizia definitiva?

Postat in data: 25 iun., 2015

Pentru o amenda la CNADR, Banca Transilvania si BEJ (Birou Executor Judecatoresc) mi-au poprit contul fara sa ma anunte. Este un abuz, ce pot face?

Salut, am patit-o cu cei de la Banca Transilvania, pentru o amenda la CNADNR, am fost executat direct fara instiintare prealabila de catre BEJ (Birou Executor Judecatoresc), iar Banca Transilvania nu m-a anuntat in nici-un fel, si nici BEJ-ul. Pur si simplu m-am trezit cu suma blocata chiar in ziua in care am fost la banca sa depun banii in cont pt diferite nevoi. Acasa cand am ajuns am constatat poprirea sumei, iar comisioanele bancii au fost in valoare de 61 lei. Consider ca si banca si BEJ-ul au abuzat in aceasta situatie, ce pot face?

Postat in data: 16 apr., 2015

Cat poate sa-mi ia din salariu o firma de recuperare a datoriei, Credit Expres, la un credit ING?

Am un credit de 3 salarii in valoare de 3000 lei de la ING, pe care nu am reusit sa il mai platesc timp de 2 ani si dosarul a fost dat pe mana celor de la Credit Express. Firma la care m-am angajat acum dau salariul doar prin ING. Eu am vorbit cu cei de la banca, care mi-au zis ca dupa prima plata a salariului sa scot extrasul de cont si sa merg la Credit Express pentru am pune poprire de 33% din salariu. Cand am vorbit cu cei de la Credit Express si le-am explicat exact ceea ce mi s-a transmis de la banca, ei mi-au zis ca nu pot sa faca ei asa ceva si ca nu stiu cum se poate rezolva aceasta problema. Acum eu cum ar trebui sa rezolv problema aceasta, avand in vedere ca eu incerc sa ajung la un acord cu ei de a plati aceasta datorie? Cei de la Credit Express au spus ca orice ban intra pe acel cont va fi considerata plata, desi prin lege au voie sa opreasca intre 33% si 50% . Va Multumesc!

Postat in data: 06 mart., 2014