Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

Daca vi se retine deja la angajator o treime din salariu pentru poprire, nu e normal ca banca sa retraga restul salariului, pe care trebuie sa-l puteti retrage dumneavoastra din cont.

Conform legii (Codul de procedura civila), nu se pot retine pentru o poprire mai mult de o treime (1/3) din salariu sau pensie.

Insa, daca in cont va intra alti bani decat salariul sau alte venituri regulate, atunci banca va poate retine acei bani, integral, pentru acoperirea datoriei.

De aceea, trebuie sa faceti o reclamatie la banca, in care sa solicitati sa va deblocheze contul si sa va elibereze restul de doua treimi din salariu. La ce banca aveti contul?

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema.

3 − 2 =