Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?

raiffeisen reclamatie

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.

Raiffeisen ar fi trebuit sa va informeze in mod adecvat cu privire la poprirea contului si cu procedura aferenta deblocarii acesteia, astfel incat sa nu ramaneti fara bani din salariu.

Conform legii, daca este vorba de o executare silita, nu vi se poate retine mai mult de o treime din salariu in cazul unei popriri si cel mult jumatate daca aveti doua sau mai multe popriri.

De aceea, Raiffeisen ar fi trebuit sa raspunda cererii dumneavoastra de deblocare a partii din salariu care nu se poate retine, conform legii (Codul de procedura civila).

In consecinta, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa solicitati deblocarea contului pentru a putea sa retrageti restul salariului care nu se poate retine pentru poprire.

Puteti face reclamatia la Raiffeisen astfel:

– Call Center, la numarul de telefon *2000, de luni pana vineri, 8-22, si sambata, 9:00 – 17:30.

– E-mail, la adresa: centrala@raiffeisen.ro

– Completarea formularului de pe site, la acest link:  https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/in-sprijinul-tau/opinia-ta-conteaza

– Prin intermediul serviciului de internet banking – Raiffeisen Online, ne puteti transmite mesaje securizate.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune ce raspuns ati primit la reclamatia Raiffeisen.

Bancherul.ro

1 − = 0