Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Problema mea este ca, ulterior unei popriri, nu imi mai pot folosi cardul, prin urmare trebuie sa merg sa scot bani din banca si sa platesc comisioane enorme.

Angajatorul imi opreste el automat 1/3 din salariu, deci daca imi vireaza doar ce mai pot folosi, nu pot merge cu acesti bani la alta banca?

Multumesc frumos,

poprire-salariu-cont-banca

poprire-salariu-cont-banca

Executorii judecatoresti dispun infiintarea popririi pe toate conturile unei persoane executate silit, de la toate bancile. Este inutil, asadar, sa va deschideti cont si card la alta banca, intrucat si acestea vor fi poprite si nu le veti putea utiliza pana in momentul achitarii datoriilor.

Singura solutie pe care o aveti, pentru evitarea comisioanelor bancare pentru poprire, este inchiderea contului si cardului si incasarea restului de salariu la firma la care lucrati.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti nevoie de ajutor.

4 raspunsuri la “Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

1. Strugar Ioan Euzeb

Buna ziua
    Am si eu o intrebare , daca se poate !
    Am poprire pe salar de catre ANAF, si vreau sa plec sa lucrez in alta tara !
    Cum pot sa trimit in continuare suma poprita , de exemplu din Anglia !
    MULTUMESC !

1. admin Post author

Puteti trimite suma poprita fara probleme, din Anglia, printr-un transfer bancar, in contul ANAF. Inainte de a pleca, cereti de la ANAF datele aferente contului in care puteti depune banii pentru plata datoriei. Daca va faceti un cont la o banca din Anglia, puteti depune banii in acel cont, iar apoi sa-i transferati in contul ANAF. Daca nu, apelati la o cunostinta care poate sa faca un transfer bancar. Nu conteaza cine depune banii in contul ANAF.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti si alte informatii

2. Strugar Ioan Euzeb

Am omis sa specific ca aceeasi problema ma intereseaza si pentru o rata bancara !
    MULTUMESC din nou !

1. admin Post author

Daca aveti poprire pe conturi de la ANAF, nu veti putea obtine un credit. Incercati abia dupa ce va achitati datoriile.

6 − 5 =