Buna ziua, ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta. Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?

ING-poprire-cont-executare-silita-reclamatie

ing-poprire-cont-executare-silita-reclamatie

ING nu are dreptul sa va retina mai mult de o treime din venitul lunar, in cazul procedurii de executare silita prin poprirea contului.

Conform legii (Codul de procedura civila), din momentul popririi contului se retin toate sumele de bani existente in acesta, cu exceptia salariului sau pensiei din luna curenta sau altor tipuri de ajutoare sociale, pentru care limita maxima este o treime sau jumatate, daca exista mai multe datorii. (vedeti aici prevederile legale)

Daca banca v-a retinut toti banii din salariu, atunci se poate spune ca a comis un abuz si puteti face plangere in acest sens.

Va sfatuiesc sa va adresati ING cu o solicitare de a va elibera de urgenta restul sumei (doua treimi) din salariu si puteti sa cereti si compensatii pentru un eventual prejudiciu.

Va rog sa reveniti la mine daca mai doriti alte informatii sau daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca.

2 raspunsuri la “ING mi-a indisponibilizat toti banii din cont, pentru o datorie la un credit Cetelem. Este un abuz?

1. UNGUREANU AUREL

trist ce se poate intampla cand banca incalca legea.si eu am o problema cu ING.sunt prin spital cu scurte iesiri urmate de alte internari de prin octombrie 2018.in 18 06 2019,am fost operat de cangrena laba picior stang,amputate doua degete si o parte din laba piciorului.ma aflu in continuare internat din cauza unor complicatii…executorul a trimis o hotarare de poprire a 1/2 din salariu,firmei la care lucrez,SC FLEXTRONICS.am dus adeverinta la ING despre acest lucru in data de 16.07,dar in 12 07,FLEXTRONICS a virat salariul in cont deja poprit cu 1/2,iar ING mi-au oprit si ei din bani,1/2,adica aprox.850 RON.am incercat sa-i conving la telefon ca nu e legal dar ei bateau campii cu alte chestii.intr-o alta convorbire,de curand,m-au asigurat ca ei nu mai imi popresc salariul(indemnizatie concediu medical de fapt)de luna asta.m-am speriat cand mi-am vazut contul pregatit deja cu -1900 RON.va rog sa ma ajutati si pe mine,macar cu un sfat,am ajuns la capatul puterilor.in speranta ca primesc un raspuns afirmativ,va multumesc anticipat! Nu am bani de avocat!

4 × = 12