blockchain teapa

Am investit peste 1700 de dolari la Uppertrade din uk, care a fost inchis din nu stiu ce probleme. Dupa multe plati aiurea, cerute de brokerul cu care lucram, am refuzat sa mai fac vreo plata catre ei si miau blocat contul.

Contul meu a ajuns la Blockchain.com. Ei miau cerut lichiditati 10 % din valoarea fondului meu, dar nu sunt dispus sa fac
aceasta plata pina nu primesc niste raspunsuri, sa imi dati niste indrumari ce si cum sa fac.
multumesc, astept raspuns.

Dupa cum si investitia in bitcoini (BTC) la Uppertrade s-a dovedit a fi o frauda (scam), bazata pe promisiunea unor castiguri foarte mari, la fel si oferta Blockchain este o tentativa de inselaciune.

Cei de la Blochaine incearca sa va pacaleasca promitandu-va recuperarea unei sume foarte mari de bani sub forma de criptomonede, cu conditia sa le platiti mai intai un avans.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti dam multi bani, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Sfatul meu: nu dati curs cererii Blockchain si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor sau daca nu primit raspuns la reclamatia trimisa la Politie.

26 raspunsuri la “Am luat teapa cu o investitie in bitcoini BTC la Uppertrade. Pot sa recuperez banii de la Blockchain?

1. Liviu

Salut,

Am pe cineva care a pierdut o suma de peste 10.000 euro in legatura cu un site de trading cu criptomonede pe trustlion.pro. As dori mai multe informatii de cum au reusit persoanele sa isi recupereze banii cu ajutorul celor de la politie.

2. Iosif

Buna, si eu am investit la Certainvest si tot asa imi spun ca banii mei sunt blocati in blockchain sitrebuie sa platesc o taxa pentru a debloca banii sa intre in contul meu bancar.
    cum putem sa ii pedepsim pe nemernicii care fura oamenii de banii greu munciti?

1. Adrian

Bună ziua am investit pe platforma de tranzacționare LION INVESTMENT GROUP toate bune și frumoase pănă la retragere ,am retras 10.000 $ in scurt timp după aceea am fost sunat de la Blockchain com că bani au fost blocați la ei și eu trebuie să plătesc 15% ce ar trebui să fac ?

Blocarea banilor in Blockchain.com este o incercare de inselaciune, prin care hotii incearca sa va determine sa le trimiteti bani fara justificare.

Deci nu le trimiteti niciun ban si cereti-le sa va restituie sumele investite pana acum, fara sa achitati vreun procent din suma retrasa.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti promitem deblocarea banilor, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Acest document cu Blockhain.com pe care l-ati primit este un fals, menit a va convinge sa le trimiteti bani.

blockchain.com teapa
        Blockchain.com este o alta platforma de investitii in criptomonede si nu are nicio legatura cu cea in care ati investit dumneavoastra.

De altfel, platforma in care ati investit dumneavoastra, Itrust.trade sau trustlion.pro, s-ar putea sa nu fie una de incredere.

„Entitatea Rame Partners LLC (TRUST LION – https://trustlion.pro) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare”, conform listei cu entitatile de investitii neautorizate, publicata de ASF.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de criptomonede (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), un semnal de alarma in cazul unui site de investitii este „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

platforme investitii criptomonede nesigure

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care il putem identifica pe un site de investitii.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.
        Dacă, după verificările recomandate anterior, nu ați obținut informații clare și complete privind entitatea care v-a contactat sau pe care intenționați sa o contactați, nu vă grăbiți să investiți bani prin acea platformă de tranzacționare online. Dacă totul sună prea bine ca să fie adevărat, probabil că vă aflați în fata unei înșelătorii (”Investment scams”)!

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatiile trimise la ASF si Politie.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de crypto (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Acest site, Investitoriiromania.ro, prezinta neincredere chiar din prezentarea facuta de fondatorul Razvan Militaru, din care nu rezulta ca ar fi un expert in investitii, ci mai degraba un asa-zis influencer, care face coaching, videouri, carti care te ajuta in asa-zisa „dezvoltare profesionala”. Asadar, el pune oamenii sa-l plateasca pentru a le spune cum sa faca banii, nu se ocupa el de facutul banilor pentru oamenii care vor sa investeasca.

Insa cea mai mare problema este ca site-ul nu are o identitate legala (firma autoritata de ASF pentru investitii financiare) si nici macar adresa fizica.

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), primul semnal de alarma este chiar „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care-l identificam pe acest site.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

3. George

Este cineva care si-a recuperat suma!! Am investit 6000$ , firma se investitie sa numeste merriks invest!! Dupa ce am ajuns la o suma de 20 000$ Mi-au zis ca s-a terminat semestrul si trebuie depusa toata suma intr-un wallet digital exodus! Dupa 10 min m-au sunat si mi-au zis ca suma a fost blocata si trebuie sa mai investesc 2400 in acel wallet pentru a fi deblocati!!! Va rog! Mai este vreo sansa sa ii recuperez, daca ii sun si spun ca sunt blocati in blockchain?!

1. Aura

Bună ziua. Ceva asemănător mi s-a întâmplat și mie cu o platformă de trade eastspring invest. Astăzi am făcut reclamatie la Politia din Brașov. Aștept raspunsul lor.

1. Aura

Degeaba am făcut reclamația pe site. Le-am oferit toate detaliile si datele, in plus am atașat și dovezi. Reclamația nu este luată in considerare fără semnătură electronică. Mi-au trimis răspuns prin cutia poștală săptămâna aceasta. Trebuie sa merg sa fac plângere in scris la secția de politie. Au trecut deja 5 luni de când am pierdut banii și nu mai sper că îi voi recupera vreodată. Bitcoinii sunt greu de urmărit.

4. Tofan

Cred ca am fost pacalita de o companie din UK care se ocupa cu cryptomonede Certainvest ,am virat o suma de 250€ , apoi suma a crescut la 1000€, am mai virat din contul meu 2000 €, bani care spun ei ca i-au blocat in blockhain si daca nu platesc taxele in valoare de 2000€ in 24 ore nu imi vor mai vira banii si se vor pierde. Au trimis un mail in care imi spun ca daca nu virez taxele vor creste penalitati de 4600 €. Intrebarea mea este imi mai potrecupera banii si ce se intampla daca nu platesc?
    Va multumesc pentru eventualul raspuns

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Cu siguranta este vorba de o frauda (teapa) cu criptomonede, orchestrata de Certainvest, care foloseste reteta clasica a unei inselaciuni: promisiuni de castiguri foarte mari, urmate de santajul cu banii blocati in blockchain, cu conditia sa platiti niste taxe pentru a primi banii inapoi. La acestea se adauga amenintari cu penalitati sau chiar pierderea banilor.

Pentru a va putea recupera banii, va trebui sa faceti o plangere la Politie.

Raportati aceasta frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatia trimisa la Politie.

5. xxx

Discutia de la primirea vestii ca mia ajuns contul blocat la cei de la blockchain.com:

+44 7936 540917: Draga x, Acesta este departamentul blockchain care vă contactează cu privire la investițiile dvs. înghețate.
    Compania ta anterioară a fost închisă și sub numele tău este 1.413 BTC.
    Pentru a investiga cazul dvs. avem nevoie de câteva detalii despre acea companie:
    1. Numele companiei?
    2. Cât ai investit?

Suntem grupul de investigații blockchain, avem de-a face cu o mulțime de companii.

Vă păstrăm suma și nu o putem păstra atât de mult.
    Răspunde cât mai curând posibil.

xxx: astea au fost investitiile mele: 400 eur si 1275 usd
    COMPANIA CU CARE AM FACUT TRANZACTIILE ESTE UPPERTRADE.

+44 7936 540917: Pentru a retrage cei 1.413 BTC, aveți nevoie de lichiditate, ceea ce înseamnă că trebuie să aveți un istoric al tranzacțiilor între contul dvs. de tranzacționare și bursa cripto prin transferul a 10% (4642 EUR) din această sumă (1413 BTC).
    Efectuăm această procedură pentru a vă proteja fondurile și pentru a nu fi blocați de această tranzacție mare. Deci nu este o taxă. În total primești 1.413 BTC + acest 10%.
    Sunteți gata să începeți procesul de retragere?

xxx: nu am inteles exact.deci ca sa imi primesc banii trebuie sa fac ce?sa transfer iarasi ceva bani?

+44 7936 540917: ite, hai să ți-l explicăm. Nu aveți acea sumă în portofel, deoarece acea sumă este înghețată, iar suma
    dumneavoastră o păstrăm în portofelul nostru special pentru clienții noștri.

Compania a fost închisă din cauza proiectelor frauduloase din partea sa și a multor plângeri din partea clienților.

Deci întreaga sumă ne-a fost transferată de către departamentul financiar Blockchain.

Și sub numele tău este 1.413 BTC. (investițiile dvs. + profit)
    trebuie să aveți lichiditate până la acea sumă

xxx: care ar fi acea suma?

+44 7936 540917: 46425 EUR
    lichiditate 4642 EUR

xxx: nu am asemenea lichiditati,sunt un om sarac cu vreo 300 de euro lichiditati in banca

+44 7936 540917: ok, hai sa incercam cu 300 EUR pentru a incepe procedura pentru a obtine 3000 EUR atunci

xxx: nu pot,nu mai am incredere .daca aveti 1413 BTC în portofelul vostru IN DREPTUL NUMELUI MEU,vindeti btc sub
    pretul pietei si veti avea lichiditati in portofelul vostru si imi veti transfera ce ramine in contul meu din Romania,se poate?

+44 7936 540917: Nu mă ascultați, acea sumă de 1.413 BTC este înghețată, odată ce lichiditatea va fi activată veți avea acces la
    ele și acești 4642 EUR îți vor reveni.

xxx: unde se afla blocata,la ce banca sau e la voi?
    si voi sinteti firma de brokeraj?

+44 7936 540917: nu este o bancă, este blockchain

xxx: nu stiu cum se face,dar mam saturat de atitea figuratii de brokeraj,daca se poate trimite catre mine macar
    investitiile mele de peste 1700 USD=1500 EURO, AS FI MULTUMIT(IN CONTUL MEU DE EURO)

+44 7936 540917: Nu doriți să continuați pentru a obține 1,41 BTC?

xxx: Aș dori ,dar nu am certitudinea ca are rost .dacă îmi trimiteți fondul meu investit,, de peste 1500 euro, oi fii mulțumit

+44 7936 540917: toată suma ta este înghețată, trebuie să ai lichiditate, faci pasul meu, prin plăți mici
    Cât de mult aveți în EUR, pot calcula cât puteți retrage astăzi

xxx: 120

+44 7936 540917: este mic, cantitate, poți găsi puțin mai mult?

xxx: nu

+44 7936 540917: cand gasesti asta?

xxx: as avea nevoie de o precizare: cum se poate bloca o suma sau un bitcoin daca este al meu.daca tu esti brokerul
    care te ocupi de fondul meu blocat ar trebui sa poti tu debloca treaba vinzind 1.413 BTC, retinind toate costurile aferente tranzactiei si
    trimitind restul ramas din tranzactie in contul meu,nu?
    ma gindesc ca un broker se ocupa cu vinzarea sau cumpararea de active pt un client cu un procent care iti revine tie pt serviciile facute pt clientul tau,nu?

+44 7936 540917: uite, departamentul nostru face înțelegere cu companii care au fost închise, primim suma ta înghețată, trebuie să obții lichiditate pentru a avea acces la ele

xxx: aici este o suma si in hirtia de azi ii alta suma,care este explicatia?
    tu mi-ai scris de 46425 eur,de la uppertrade sint 54997.77 eur,ce mi-a trimis blockchain.com sint 53975,74 eur . DECI SA LE LUAM PE RIND: intre suma ce mi-ai aratat-o tu si ce a venit de la uppertrade este o diferenta de -8572,77 eur,de ce? Intre suma de la uppertrade si suma de la Blockchain este in minus 1022,23 eur, de ce? care este explicatia?!?!

× 4 = 32