reclamatie hora credit

„Bună ziua, am avut un credit de 1300ron la hora Credit. În data de 2.02.2024 am făcut refinanțare la Ing iar creditul a fost achitat și de către mine direct din aplicația hora cât și de către Ing.
Din data de 5.02.2024 aștept sa îmi restituie suma de 1298.8 RON achitata în plus. Singurul răspuns este în cel mai scurt timp posibil.
Exista un termen legal în care ei pot rambursa sumele de bani?
Multumesc”

Termenul legal in care Hora Credit trebuie sa va ramburseze banii achitati in plus in urma refinantarii creditului este de 30 de zile, conform contractului standard (termeni si conditii) ale creditelor acordate de acest IFN:

„Creditorul are obligaţia de a primi şi de a înregistra reclamaţiile de la Împrumutat, de a lua toate măsurile necesare pentru a răspunde la aceste reclamaţii în termen de maximum 30 de zile de la înregistrarea acestora şi de a depune diligenţele necesare în vederea reparării eventualelor prejudicii cauzate Împrumutatului.”

Hora Credit

In mod normal, insa, dat fiind ca nu este vorba de o reclamatie ci de o simpla cerere de rambursare a unor bani achitati in plus, Hora Credit ar trebui sa va dea inapoi acei bani cat mai curand posibil.

Daca Hora Credit intarzie rambursarea banilor, sfatul meu este sa faceti o reclamatie, prin e-mail, la adresa: info@horacredit.ro, dupa care reveniti la mine cu raspunsul.

Un comentariu la “Care este termenul legal in care Hora Credit trebuie sa-mi ramburseze sumele achitate in plus?

7 + = 9