Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?

stergere biroul de credit

AM FOST BAGATA DE RAIFAISEN IN BIROU DE CREDITE.CUM AS PUTEA SA MA STERG DE ACOLO.BANCA NU VREA.
Am luat un credit in val de 118000 in anul 2017.in anul 2021 am anuntat banvca telefonic ca nu mai pot palti rata fiind f mare.in sept 2021 au sunat de la raif si au facut o oferta sa platesc 32300 si creditul va fi inchis.mai aveam vreo 70000 lei de dat la creditam achitat.dar la o luna m au bagt in birou cu cifra 6

Stergerea din Biroul de Credit se poate face doar in anumite situatii si difera in functie de fiecare caz in parte.

Printre motivele de stergere din Biroul de Credit se afla lipsa notificarii inainte de raportare, raportarea gresita sau trecerea a 4 ani de la ultima inscriere la Biroul de Credit.

ATENTIE! Nu se poate face stergerea din Biroul de Credit, chiar daca ati achitat creditul, asa cum ati solicitat in cerere. Restantele la plata creditului raman inregistrate la Biroul de Credit timp de patru ani dupa achitarea datoriilor, aceasta este regula.

Conform informatiilor publicate de Biroul de Credit, „datele inregistrate la Biroul de Credit se pot sterge atunci cand:

• Expira perioada de stocare a datelor. Stergerea se face in mod automat de catre Sistemul Biroului de Credit;
  • Datele au fost prelucrate cu nerespectarea prevederilor legale. In acest caz, stergerea datelor se va face, la cererea intemeiata a persoanei vizate, de catre Participantul care le-a inregistrat;
  • Biroul de Credit si/sau Participantii sunt obligati prin lege sa stearga datele inregistrate.”

Biroul de Credit mai arata, referitor la avocati si firme care promit stergerea din Biroul de Credit:

„Ar trebui sa va ganditi bine inainte de a decide sa apelati la societati care furnizeaza “servicii de stergere date din Biroul de Credit”. Acestea va pot percepe o taxa considerabila pentru efectuarea unor demersuri fara succes garantat si fara returnarea taxei.

In cazul in care exista motive temeinice pentru stergerea lor (conform art. 17 din Regulament) aveti posibilitatea de a solicita Participantului care le-a inregistrat si de a obtine, stergerea datelor, in mod GRATUIT.”

Biroul de Credit

In cazul dumneavoastra, daca Raiffeisen nu v-a informat ca va raporteaza la Biroul de Credit, cu cel putin 15 zile inainte, atunci puteti face o cerere de stergere a restantelor.

Formularea cererii de stergere din Biroul de Credit este simpla, dupa exemplul: „Subsemnatul, cu datele personale x, solicit stergerea datelor din Biroul de Credit, intrucat nu am fost notificat inainte de a fi raportat, conform normelor”.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Raiffeisen, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu stergerea din Biroul de Credit.

Bancherul.ro

11 raspunsuri la “Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?

1. Danci ion

Am a avut un credit la banca Raiffeisen pe 5 anii dar din cauza că am avut probleme de sănătate am mai antrziat cu ratele dar am solicitat la banca decâte ori mă sunat și au știut situația dar am achitat totul la data anchetei contractului dar mai raportat la biroul de credite Acum vreau sa fac un nou credit dar nu mai pot am nevoie urgent de acest credit va rog ajutatima viața mamei mele va sta an mâinile dumneavoastra

Sfatul meu este sa faceti o cerere la Raiffeisen pentru obtinerea unui nou credit, dat fiind ca ati fost de buna credinta si ati achitat inprumutul anterior, desi ati avut probleme de sanatate, caz in care banca nu ar fi trebuit sa va raporteze la Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Raiffeisen, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1. avo

Sincer sunt disperata.vreau sa fac o refinantare si ma chinui din ianuraie ca nu pot din cauza lui raiffeisen. va rog ajutati ma.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Va sfatuiesc sa trimiteti o reclamatie la Raiffeisen cu privire la faptul ca banca nu v-a oferit o solutie de evitare a restantelor si de raportare la Biroul de Credit, atunci cand ati anuntat-o ca nu puteti plati rata.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul de la Raiffeisen.

6 − = 1