Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Trebuie sa trimiteti la Cetelem prin e-mail, la adresa: sesizari.relatiiclienti@cetelem.ro, sau prin telefon (021.305.12.00 0374.500.001, Program: Luni – Vineri, 08.00 – 18.00) o cerere in vederea reducerii ratei si restructurarii creditului mostenit de la sot, astfel incat sa puteti plati datoria fara sa acumulati restante si sa ajungeti in situatia de a fi executata silit si sa va ramana bani si pentru traiul zilnic.

Bancile si IFN-urile sunt obligate de lege sa ofere clientilor care au probleme cu plata creditelor solutii de restructurare a datoriilor, precum reducerea ratei lunare, scaderea dobanzii sau diminuarea datoriei.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Cetelem sau daca nu primiti raspuns, pentru rezolvarea problemei.

× 4 = 24