credite nevoi personale

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?
credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Postat in data: 15 aug., 2022

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Postat in data: 14 aug., 2022

Amanarea ratelor la BRD se poate face si online sau trebuie sa merg la banca?

Am sunat astazi la BRD pentru a-mi confirma o adresa de email unde se poate trimite cererea de amanare a ratelor + declaratia pe proprie raspundere. Cei de la Call-Center mi-au raspuns ca nu se poate trimite online, doar in agentia BRD, de preferat cea unde a fost deschis creditul.

Si daca nu sunt in tara de exemplu cum fac? Este in regula sa nu aiba si aceasta optiune?

P.S.: Nu este prima mea interactiune cu ei pe tema amanarii ratelor si am simtit cam de fiecare data ca nu prea vor sa amane ratele clientilor. Ba ca nu au normele la indemana, ba ca nu stiu procedura de amanare, etc.

Postat in data: 12 aug., 2022

Ma puteti ajuta sa aman ratele la creditul Idea Bank?

Am trimis cerere de suspendare a plății ratelor pe 9 luni la Idea Bank (însoțită de Declarația prin care arătăm că mi-au crescut cheltuielile cu minim 25%…), pe data de 13 iulie 2022. Apoi, am mai trimis Declarația prin care arătăm că nu am încheiat cu banca un plan de restructurare…Pe data de 31 august, după apariția normelor
de aplicare, am făcut o revenire la cererea din 13 august și am retrimis declarațiile, exact cum era prevăzut în normele de aplicare OUG 90/2022.

Deși am solicitat numere de înregistrare pentru aceste cereri, nu am primit decât un scurt mesaj și anume că voi fi contactata în curând.

Nu am fost contactată, la call center nu răspunde nimeni sau răspunde extrem de greu și nu știe ce să-mi spună. Pe site-ul băncii nu apar informații cu privire la posibilitatea suspendării plății ratelor, cf OUG 90/2022.
După cum știți, aceasta banca a fost achiziționată de BT, insa mie mi s-a spus că am rămas clienta a Idea Bank. Acum, Idea Bank funcționează exclusiv în online și, după cum vad, profita de această situație. Mi s-a întâmplat și să-mi închidă telefonul din call center, atunci când urma să primesc un răspuns concret…

Ce este de făcut?!
Sunt la zi cu ratele, însă pe data de 17 august urmează rata următoare, iar eu doresc sa o aman. Pe 15 August trebuie sa plece banii din contul meu, astfel încât pe 17 august să ajungă în contul băncii.

Postat in data: 11 aug., 2022

Cum se face amanarea ratelor la creditele Raiffeisen, conform OUG 90/2022?

„Desi suntem in 9 August, Raiffeisen nu inregistreaza cereri pentru
suspendarea ratelor conform OUG 90, de la serviciul clienti declarand
in mod repetat ca nu s-au comunicat normele interne. Este legal?
Multumesc”

Postat in data: 11 aug., 2022

OTP Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor, fara motiv. Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la OTP ,aceasta mi-a fost respinsa pe motive numai de ei stiute ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.
As dori prin intermediul d-voastra sa solutionez aceasta cerere ,in mod favorabil,respectiv sa amana aceste rate timp de 9 luni

Multumesc anticipat,si astept un raspuns din partea d-voastra

Postat in data: 08 aug., 2022

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Postat in data: 08 aug., 2022

Ordonanta 90/2022 de amanare a ratelor se aplica si in cazul IFN-urilor?

Ordonanta de amanare a ratelor la credite se aplica si in cazul IFN-urilor, deoarece am trimis notificarea catre un IFN, iar acestia m-au contactat spunandu-mi ca nu
se aplica in cazul acestora?

Postat in data: 02 aug., 2022

Se pot depune cereri de amanare a ratelor la credite? Au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare a OUG 90/2022?

Daca azi 1 august inca nu au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare ale O. 90/2022…mai este valabila ? Fiindca in 29 iulie s-a implinit termenul de 30 de zile de la publicarea ei. Oare nu este o smecherie aici ca sa nu mai putem depune cereri?

Am fost la BT saptamana trecuta si mi s-a spus ca neavand nici o reglementare in vigoare …nu pot primi cererea mea.

Postat in data: 02 aug., 2022

Ce inseamna restante, cand se conditioneaza amanarea ratelor la credite?

Va salut. Cand se conditioneaza amanarea ratelor prin a nu fi avut restante in ultimele luni, la ce se refera mai exact? La raportari la biroul de credite, incapacitate de plata? Sau chiar si la intarzieri de cateva zile peste data scadenta?

Postat in data: 01 aug., 2022

Trebuie sa redepun cererea de amanare a ratelor, dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022?

Am depus cererea de amanare rate, dupa publicarea OUG 90/2022, mai exact in data de 4 iulie 2022.
Este nevoie sa o redepun dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022 sau ramane valabila cererea depusa initial?

Postat in data: 30 iul., 2022

Au fost publicate in Monitorul Oficial normele de amanare a ratelor? Cand se pot depune cereri?

Au fost publicate in Monitorul oficial normele de amanare a ratelor? De asemenea daca se solicita amanarea ratelor de ex pe 1 aug ,eu avand scandenta tot in august,va trebui sa achit rata din august sau se poate amana si pt rata aferenta lunii in curs?

Postat in data: 30 iul., 2022

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati ratele la credit, din cauza cresterii ROBOR si IRCC?

Cu un credit prima casa la BCR aceștia nu au fost de acord trecerea la IRCC pe motiv că nu se aplica creditelor mai vechi de 2019. Nici cu u refinanțare cu dobândă fixă nu au fost de acord spunând că la imobiliare nu se pot sa rate fixe .

Noi de la o rata lunara de 840 de lei în ianuarie ,acum pe august am ajuns deja la 1300 ,o creștere de peste 70 la suta.Desi sunt credite garantate 80 la sută de stat,băncile sunt total inflexibile la orice dorință de a se renegocia

In acest fel vom ajunge în situație de a nu mai putea achita ratele și a ne pierde casa .Statul sta și nu face nimic desi el a garantat pentru creditele devenite acum insuportabile

Postat in data: 30 iul., 2022

Metropolitan mi-a dat mai putini bani pentru un credit platit anticipat. Ce pot sa fac?
metropolitan asigurari

In 2021 am facut un credit la Ralfi IFN SA suma de 23858 lei din care 3858
sau oprit din credit pentru politia de asigurare a creditului , eu am mai
primit suma de 20000 lei . Anul accesta in luna mai am platit anticipat
creditul.In urma plati anticipate am cerut firmei de Asigurare Metropolitan
returnarea primei . Am primit un raspuns de la firma de asigurari sa trimit
cere , copie C.I si un cont bancar in care sa imi returneze bani totul a
fost bine cand astazi am primit in cont suma de 906,63
din 3858.

Va rog sa imi spuneti daca suma primita este corecta si daca nu este
corecta ce pot face in situatia asta din calculele mele ar fi trebuit sa
primesc 3000 lei calculu meu este ca 3858-5ani creditul rata pe an la
asigurare ar fi fost 770 lei pe an , platind anticipat la 1an de zile mai
ramane 3088 plus comison am zis ca 3000 ar fi trebuit sa inapoieze
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac

Postat in data: 28 iul., 2022

Credius a refuzat negocierea litigiului prin CSALB. Ce pot sa fac?
reclamatie online anpc

Am fost anunțat de CSALB ca IFN-ul Credius, cu care am un litigiu privind dobânzile mari la credit, nu a acceptat sa între în procedura SAL (Soluționarea Alternativa a Litigiilor), situație în care cererea mi-a fost clasata. Ce pot sa fac în aceasta situatie?

Postat in data: 28 iul., 2022

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

Postat in data: 16 iul., 2022

Pot beneficia de amanarea ratelor si in 2022, daca le-am amanat in 2020?

Bunã ziua,
Am un credit ipotecar la OTP Bank si am beneficiat de amanarea ratelor pentru 6 luni in 2020 cf OUG 37.
As dori sa stiu daca pot beneficia de amanarea ratelor si cf noii ordonante 90/2022?

Postat in data: 11 iul., 2022

Cum se procedeaza pentru amanarea ratelor la OTP Bank?
OTP Bank refinantare credit

Vreau sa amîn ratele pentru o perioadă de 6 luni conform ordonantei guvernului deoarece scumpirile ce au fost mi-au afectat bugetul si nu pot plăti totul la timp Va rog astept un raspuns cum se procedează online sa fac cerere.

Postat in data: 06 iul., 2022

Nu pot face o refinantare, din cauza gradului de indatorare mare la creditele de la IFN-uri. Ma puteti ajuta?

„Am si eu o problema am facut un credit la raiffaisen anul trecut..aveam nevoie de bani in plus i nu mi sa acordat o refinantare pe motiv ca lucrez la firma mea ..aveam un salariu net d 4000 lei…fiind constransa de imprejurari am apelat la mai multe ifn-uri …acum sunt in indemnizatie crestere copil in iunie am deous actele si voi primi 3200 lwi pe luna indemnizatie…as putea sa obtin o refinantare de undeva?

Am incercat la toate bancile si qm fost refuzata pt grad mare de i datorare…dar din xe am citit ce ati scris dvs. Gradul de indatorare nu ar trb sal ia in calcul pe cel ce ar fi dupa refinantare si nu cel din prezent…imi este foarte greu sa achit toate ratele si nu am avut intarzieri niciodata sau probleme de genul…dar nici o banca nu crea sa ma ajute. Multumesc!”

Postat in data: 23 iun., 2022