Ce inseamna restante, cand se conditioneaza amanarea ratelor la credite?

Va salut. Cand se conditioneaza amanarea ratelor prin a nu fi avut restante in ultimele luni, la ce se refera mai exact? La raportari la biroul de credite, incapacitate de plata? Sau chiar si la intarzieri de cateva zile peste data scadenta?


Raspuns www.ReclamatiiBanci.ro

Stimate domn,

Conform OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite, una dintre conditii este aceea de a nu fi inregistrat restante in ultimele 6 luni.

Iata prevederile normelor de aplicare a OUG 90/2022:

„Condiții privind creditele acordate în cadrul programului „Prima casă”/„Noua casă”

Art. 4. — Rambursarea ratelor, dobânzilor și comisioanelor scadente poate fi suspendată o singură dată, numai pentru
creditele acordate în cadrul programului „Prima casă”/„Noua casă”, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) au fost acordate până la data de 30 aprilie 2022 inclusiv;

b) data scadenței finale a obligațiilor de rambursare a ratelor, prevăzută în contractele de credit, este ulterioară datei aprobării de către creditor a solicitării suspendării obligațiilor de plată;

c) nu au înregistrat restanțe în ultimele 6 luni de la data solicitării suspendării obligației de plată și nu înregistrează restanțe nici la data solicitării de suspendare a obligațiilor de plată.

Norme de aplicare OUG 90/2022

Nici OUG 90/2022 nici normele de aplicare a OUG 90/2022 nu dau definitia restantei.

Definitia restantei data de Autoritatea Bancara Europeana (ABE), institutia la care bancile romanesti trebuie sa se raporteze, conform normelor europene, este urmatoarea: „în cazul în care orice sumă datorată reprezentând principal, dobândă sau comision nu a fost plătită până la data scadentă, instituțiile ar trebui să recunoască acest lucru drept obligație din credite restantă.” (Ghid privind aplicarea definitiei starii de nerambursare, în temeiul articolului 178 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013).

Asadar, se considera restanta orice zi de intarziere peste data scadenta a ratei lunare.

Restantele la Biroul de Credit se raporteaza in cazul intarzierilor mai mari de 30 de zile.

In concluzie, bancar ar putea sa va refuze cererea de amanare a ratelor la credite, daca pe parcursul ultimelor 6 luni ati avut restante chiar si de o zi la plata ratelor la credite.

Va rog sa reveniti la mine daca intampinati probleme cu amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022.

Cu stima,
Vasile Pop Coman
jurnalist
Reclamatiibanci.ro
Bancherul.ro
0723292899
vasile.coman@reclamatiibanci.ro

Postat in data: 01 aug., 2022

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


× 4 = 8