TBI Bank reclamatie credit

Bună zioa am un credit din 2018 de 6.000 mii lei adică 60 milioane nu am putut ține ratele TBI BANK mau raportat la birou de credit după care au raportat cu G ÎNCHIDERE CONT DST LA COLECTARE am ajuns la oprire pe salariu ok în acest moment TBI BANK NUMAI ARE DREPTUL ASUPRA DOSARULUI SI A CREANTEI ODATA DAT CATRE CONCESIUNE DE RECUPERARE AM SOLICITAT ȘTERGEREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL DIN BIROUL DE CREDIT OK
ÎNTREBAREA MEA IESTE.
CU CE DREPT LEGAL ÎMI TIN DATELE CU CARACTER PERSONAL ÎN SISTEMUL IFN NON BANCAR SI DECE NUMILE STERGE ASTEPT RĂSPUNS URGENT

Dreptul legal al TBI Bank sau altor banci pentru prelucrarea datelor personale si raportarea acestora la Biroul de Credit este intemeiat pe acordul clientilor cu privire la acest lucru, dat in momentul obtinerii creditului.

Pentru acordarea unui credit, bancile impun clientilor sa-si dea acordul privind prelucrarea datelor personale si raportarea restantelor si a datelor pozitive la Biroul de Credit.

Daca dumneavoastra nu ati stiut de aceasta regula si daca nu ati fost informat in mod adecvat cu privire la acest lucru sau daca nu v-ati dat acordul cu privire la prelucrarea datelor personale, atunci sfatul meu este sa faceti o reclamatie la TBI Bank cu privire la acesta problema.

In privinta stergerii datelor din Biroul de Credit, aceasta se poate face doar de TBI Bank, in urma unei cereri motivate pe care trebuie sa o faceti dumneavoastra.

Faptul ca TBI Bank a cesionat creditul catre o firma de recuperare nu reprezinta o obligatie pentru banca de stergere a datelor din Biroul de Credit.

Conform regulilor Biroului de Credit, „fiecare inregistrare se pastreaza in baza de date a Biroului de Credit pentru 4 ani, inclusiv cea referitoare la restanta achitata.”

Cand se pot sterge datele inregistrate la Biroul de Credit?

Datele inregistrate la Biroul de Credit se pot sterge atunci cand:

• Expira perioada de stocare a datelor. Stergerea se face in mod automat de catre Sistemul Biroului de Credit;
  • Datele au fost prelucrate cu nerespectarea prevederilor legale. In acest caz, stergerea datelor se va face, la cererea intemeiata a persoanei vizate, de catre Participantul care le-a inregistrat;
  • Biroul de Credit si/sau Participantii sunt obligati prin lege sa stearga datele inregistrate.

Pentru modalitatea de exercitare a dreptului la stergere, aflati mai multe detalii in documentul Fluxul Operational de exercitare a drepturilor la Biroul de Credit din sectiunea Cadrul Legal.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul de la TBI la reclamatie sau la cererea privind stergerea din Biroul de Credit.

2 raspunsuri la “Cu ce drept legal TBI Bank nu vrea sa-mi stearga datele personale din Biroul de Credit?

1. bp

Nu am fost înștiințat nu am fost sesizat conform legi am dovezi ca după raportarea la Biroul de credit fără acordul dau înștiințarea mea leam adus la cunostinta cau încălcat dreptul aspra datelor cu caracter personal ce-mi aparțin și anume conform legii au obligația înainte de fiecare raportare la biroul de credit samai comunice scris la adresa de domiciliu la 2 luni după ce mau raportat am verificat biroul de credit și iam sunat însa miaubtrimis prin curier urgent documentele care trebuiau trimise cum pot proceda

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca nu ati fost instiintat inainte de raportarea la Biroul de Credit, atunci faceti la TBI o cerere de stergere din Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspusul la cererea catre TBI Bank privind stergerea din Biroul de Credit.

9 + 8 =