Cum pot plati 6 credite IFN, daca am salariu de 2.000 de lei?

„As vrea sa stiu am 6 credite la ifn iar salariu meu este de 2000 lei cum as putea plati ?”

Este clar ca ati ajuns supraindatorata daca aveti un salariu de 2.000 de lei si 6 credite la IFN-uri, pe care nu le mai puteti plati.

Creditele de la IFN-uri au dobanzi foarte mari, iar daca ati acumulat si intarzieri, se calculeaza si dobanzi penalizatoare, ceea ce majoreaza si mai mult valoarea datoriilor, astfel incat riscati sa fiti raportata la Biroul de Credit sau chiar executata silit.

Pentru rezolvarea problemei creditelor de la IFN-uri, aveti doua solutii:

1. Refinantarea acestora cu un singur credit nou, obtinut de la o banca, unde dobanda este mult mai mica. Conditia pentru obtinerea unui nou imprumut de refinantare este sa nu aveti restante de peste 30 de zile inregistrate la Biroul de Credit;
  2. Restructurarea creditelor de la IFN-uri, daca nu puteti face refinantarea la o banca, ceea ce inseamna amanarea ratelor, diminuarea dobanzilor si a datoriilor sau prelungirea perioadei de rambursare. In acest sens, trebuie sa faceti cereri la IFN-uri pentru gasirea unor solutii de achitare a ratelor la credite.

Va rog sa reveniti daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei cu imprumuturile de la IFN-uri.

× 7 = 21