E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Este ilgal sa vi se opreasca din salariu de doua ori, o data de firma la care lucrati, si a doua oara de catre banca.

Raiffeisen nu ar fi trebuit sa va ia banii din salariu, ci trebuia mai intai sa verifice si sa ceara informatii suplimentare de la firma dumneavoastra, astfel incat sa nu va opreasca mai multi bani decat limita impusa de lege, de 33% pentru o poprire si de 50% pentru mai multe popriri.

De aceea, va sfatuiesc sa depuneti la Raiffeisen Bank o reclamatie in scris, cu numar de inregistrare si data, in care sa solicitati sa va ramburseze banii retinuti in plus din salariu si sa nu va mai opreasca bani de acum inainte pentru cea de-a doua poprire, care se face de catre firma la care lucrati.

Va rog sa reveniti la mine daca nu se rezolva probleme, pentru a va ajuta.

4 × 5 =