Hora Credit nu vrea sa ma scoata din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

hora credit ifn

Bună seara, am avut un credit la Hora Credit, l-am achitat dar nu vor sa scoată din biroul de credit. Nu am fost notificat în scris că mă vor baga în biroul de credit în termenul de 15 zile conform legii, nu vor să ne înțelegem pe cale amiabila, doresc sa accesez o finanțare pe firma pentru a ne putea dezvolta dar nu putem până nu scăpăm de aceasta problema.

Daca Hora Credit nu v-a notificat cu cel putin 15 zile inainte de a va raporta la Biroul de Credit, puteti face o noua solicitare la acest IFN pentru stergerea din baza de date a datornicilor la banci si IFN-uri.

Solicitarea de stergere din Biroul de Credit trebuie motivata prin neprimirea unei notificari prealabile raportarii in baza de date a rau platnicilor, astfel incat sa aflati consecintele acestui fapt si sa aveti timp sa achitati restantele, inainte de a acumula intarzieri mai mari de 30 de zile.

Daca Hora Credit v-a respins prima solicitare cu argumentul v-a trimis emailul de norificare privind raportarea la Biroul de Credit, cereti sa va trimita dovada trimiterii respectivului email.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune ce raspuns ati primit de la Hora Credit la cererea de stergere din Biroul de Credit.

+ 8 = 10