Pensia de boala pentru incapacitate de munca se poate popri?

Pensiile de boala pentru incapacitate de munca grad 1 se pot poprii ? Mentionez ca valoarea pensiei este de peste 4000 lei . costurile cu chiria, medicamente si cele necesare depasesc valoarea acesteia.
Va multumesc,

Pensia de boala nu poate fi poprita (retinuta), intrucat nu este un venit obisnuit, ci unul cu destinatie speciala, pentru tratarea bolii, iar conform Codului de procedura civila, „indemnizatiile cu destinatie speciala nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, creditorii sau executorii judecatoresti nu va pot pune poprire pe pensia de boala.

Cu toate acestea, sfatul meu este sa luati legatura cu creditorul la care aveti datoria si sa le cereti o intelegere amiabila privind plata acesteia, pentru evitarea unor complicatii ulterioare in procesul de executare silita, precum sechestrul pe bunuri mobile sau imobile.

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca ati ajuns la o intelegere amiabila cu creditorul privind achitarea datoriei.

3 raspunsuri la “Pensia de boala pentru incapacitate de munca se poate popri?

1. ro

Mulțumesc pentru sfaturi anterioare dar în urma discuției cu un angajat al
    băncii nu am primit înțelegere pentru plata unor sume lunare.
    Revin cu rugăminte unei opinii privind situația creată, pentru care nu am
    găsit resursele pentru a face o actiune pentru micșorarea popririi la un
    maxim de 15% din pensie.
    Executorul a înființat poprirea iar casa de pensii a pus în executare
    începând cu luna, astfel începând din această lună au fost opriți 50% din
    valoarea pensiei de boala grad 1 acordată în urma deciziei definitive de
    pensionare. Varsta persoanei este de 56 ani , femeie. membrii de familie
    aflați în întreținere sunt doi, fiul student la medicină și soțul care o
    îngrijește.
    Am sunat la casa de pensii si mi-au confirmat poprirea.

8 + 2 =