Poate o banca sa-mi opreasca tot salariul pentru o datorie la alta banca?

Buna, as dori sa stiu daca poate sa imi opreasca salariul o banca daca salariul il iau la álta banca. Am o datorie de 2100 ron la Raiffeisen bank sí salariul este la OTP bank, pot sa imi opreasca tót salariul? Am salariul de 2300 roni. Imi vor trimite instiintare cand vor face poprirea? multumesc

Daca aveti o poprire, banca la care va incasati salariul este obligata de lege sa aplice decizia executorului judecatoresc, adica sa va retina din salariu maxim o treime din acesta pentru o datorie sau cel mult jumatate pentru doua sau mai multe datorii.

Deci banca nu va poate opri, in niciun caz, tot salariul, ci cel mult jumatate.

In privinta instiintarii privind poprirea, legea (Codul de procedura civila) prevede ca poprirea se infiinteaza fara somatie, ceea ce inseamna ca puteti sa va treziti cu banii luati din cont, fara sa stiti.

In acelasi timp, legea spune ca „despre masura luata va fi instiintat si debitorul”, ceea ce inseamna ca trebuie sa primiti o instiintare privind infiintarea popririi, dupa ce aceasta a fost facuta.

Iata prevederile articolului 783 din Codul de procedura civila privind infiintarea popririi:

(1) Poprirea se infiinteaza fara somatie, in baza incheierii de incuviintare a executarii, prin adresa in care se va preciza si titlul executoriu in temeiul caruia s-a infiintat poprirea, ce va fi comunicata celei de-a treia persoane aratate la art. 781 alin. (1), impreuna cu incheierea de incuviintare a executarii sau un certificat privind solutia pronuntata in dosar. Despre masura luata va fi instiintat si debitorul, caruia i se va comunica, in copie, adresa de infiintare a popririi, la care se vor atasa si copii certificate de pe incheierea de incuviintare a executarii sau de pe certificatul privind solutia pronuntata in dosar, si titlul executoriu, in cazul in care acestea din urma nu i-au fost anterior comunicate.

Sfatul meu este sa nu asteptati sa ajungeti in situatia de a fi executat silit, pentru ca in acest caz vi se va complica situatia si veti avea costuri suplimentare pentru achitarea datoriilor.

Luati legatura cu banca, pentru a stabili de comun acord o solutie de achitare a datoriilor, in vederea evitarii executarii silite.

De altfel, aceeasi lege obliga bancile sa gaseasca, impreuna cu clientii lor, solutii de evitare a executarii silite, precum restructurarea creditului, amanarea platii ratelor sau reducerea datoriei. (vedeti aici detalii)

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca ati ajuns la o intelegere amiabila cu banca privind achitarea datoriei.

4 − 3 =