Pot fi gasita rau-platnica daca am doua imprumuturi neachitate?

Buna ziua. Am doua inprumuturi de 1000 lei fiecare .nu am putut sa le achit. daca vreau sa iau in rate un scuter de la
Flanco ma poate gasi ca rau platnic sau mai pot face rate la flanco ? afecteaza cu ceva inprumuturile neachitate? pot fi gasita de cei de la flanco cum ca nu am achitat? multumesc

Da, puteti fi gasita ca rau-platnica de catre Flanco, daca aveti restante de peste 30 de zile la cele doua imprumuturi, pentru ca atat bancile, cat si IFN-urile, raporteaza la Biroul de Credit intarzierile de peste 30 de zile la plata creditelor.

Inainte de a acorda un nou imprumut, bancile si IFN-urile consulta baza de date a Biroului de Credit si pot vedea daca ati avut restante la creditele anterioare, caz in care ar putea sa va refuze acordarea unui nou imprumut.

De aceea, sfatul meu este sa va achitati cat mai repede restantele la vechile credite, inainte de a face unul nou.

Daca aveti dificultati in achitarea datoriilor, trebuie sa luati legatura cu banca, pentru a stabili, de comun acord, un plan pentru plata restantelor, in functie de situatia financiara a dumneavoastra. Banca va poate oferi diverse solutii de restructurare a creditului, de amanare a platii unor rate sau chiar de reducere a valorii acestora, cu scopul de a evita raportarea la Biroul de Credit sau chiar situatia de executare silita.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

× 2 = 2