Etichete: credit

Hora Credit m-a executat silit cu 20.000 de lei, pentru un credit de 3.900 de lei! Ce pot sa fac?

„Saptamana trecuta am fost executat silit de catre HORA CREDIT fara sa fiu anuntat pentru un credit de 3980 lei la care trebuie sa restitui 20.000 lei , iar banca mi.a blocat in cont 50% din salariu … ci nu 33% asa cum scrie in actele primite . ce mai pot face?”

Postat in data: 20 dec., 2023

De ce Raiffeisen nu mi-a rambursat dobanda peste dobanda la credit, conform ordinului ANPC?
reclamatie Raiffeisen

„De ce banca nu mi-a calculat diferenta de dobândă peste dobândă și dobânzile aferente acestei sume conform ordinului ANPC-837/20.10.2017 si a hotărârii definitive în procesul dintre ANPC si RAIFFEISEN.
Contractul meu este din 2008 si are dobândă fixa în primul an , apoi variabila si in anul 2017 contractul era în curtea băncii.”

Postat in data: 16 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

Pot sterge datele din Biroul de Credit daca am inchis contractul cu banca?

„Buna seara . În legătură cu ștergerea din baza de date a biroului de credit am 0 datorii la ora actuala dar am un istoric negativ și un fico score 566 . Pot aplica pentru un credit noua casa sau ipotecar ? Pot șterge istoricul menționând că datele mele cu caracter personal sunt folosite in continuare deși contractul e stins cu banca ?”

Postat in data: 19 nov., 2023

Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Postat in data: 18 nov., 2023

Cine trebuie sa faca radierea ipotecii? Banca sau eu?

Am avut un credit imobiliar, pe care ulterior l-am achitat, prin vanzarea locuintei. Cheltuielile cu radierea ipotecii, au cazut in seama mea(costurile notariale si extras de CF). Este normal acest lucru sau banca ar fi trebuit sa initieze si sa preia costurile?
Va multumesc”

Postat in data: 09 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2021 am achiziționat o mașină în rate din Germania , în 2023 am plecat in Romania definitiv ,de când am plecat nu am mai plătit ratele ,mașina între timp sa defectat și am dat-o la piese de schimb
Acuma mia venit o hârtie de la noi din Romania.
Ce pot sa pățesc daca nu plătesc nimic ,nu am nimic pe numele meu ?”

NOTIFICARE

Subscrisa, Santander Consumer Bank, persoană juridică de naționalitate germană, cu sediul în Santander Platz 1, Monchengladbach 41061, Germania, având codul de identificare: HRB 1747, reprezentată de către …, în calitate de avocat,

având în vedere:
i. încheierea Contractului de credit nr. D223208829 in continuare denumit prescurtat „Contractul”, prin care v-a fost împrumutată suma de bani necesară cumpărării autovehiculului marca Mercedes modelul GLC 220D in continuare denumit prescurtat „Autovehiculul”;

ii. faptul că nu v-ați respectat obligația de a achita subscrisei sumele de bani datorate cu titlu de restituire împrumut, respectiv ați încetat să vă mai achitați ratele;

vă comunică următoarele:

1. Contractul a fost reziliat conform dispozițiilor clauzei înscrise la pct. V lit.da) din Contract.

2. Autovehiculul este proprietatea subscrisei, iar deținerea acestuia de către dvs. în prezent este lipsită de titlu. Conform dispozițiilor clauzelor înscrise in Contract aveți obligația platii sumelor restante sau a predării Autovehiculului către subscrisa. Pentru îndeplinirea acestei obligații, vă solicităm să ne contactați la numărul de telefon: …

3. În situația în care nu veți da curs prezentei notificări și nu veți achita suma restanta in valoare de 3.803,2 EUR pana la data de 17.10.2023 sau restitui autovehiculul, subscrisa va demara toate demersurile legale în vederea recuperării Autovehiculului prin promovarea tuturor acțiunilor și cererilor necesare, costurile acestora urmând a fi suportate de către dvs. cu titlu de cheltuieli de judecată. Împotriva dvs. se va formula și o plângere penală pentru refuzul restituirii, faptă care, conform dispozițiilor art. 238 din Codul penal român, este pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. De asemenea, va fi emisă și o alertă cu privire la Autovehicul în sistemul „Sirene”, veți fi oprit în trafic de către poliție, iar Autovehicul va fi reținut.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Stergere Biroul de Credit
Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?
Stergere Biroul de Credit

Postat in data: 19 oct., 2023

Creditul Ferratum nu apare in Biroul de Credit si am ajuns supraindatorat! Ce pot sa fac?

„Buna seara, am o linie de credit la Ferratum și creditul respectiv nu apare în BC ceea ce a dus la supraindatorarea mea, având și alte credite la bănci, este normal acest lucru si ce pot face în acest caz?”

Postat in data: 18 oct., 2023

Ce pot sa fac daca am grad mare de indatorare la IFN-uri?

„In luna ian.2023 am luat 5000 lei de la Credite Rapide IFN.Aveam un grad de indatorare de 3200 lei la un salariu de 3800 lei, dar totusi mi-au dat.

Aveam mai multe IFN-uri ,carora le plateam la acea data , neavand intarzieri.Le-am achitat suma de 600 lei. In 09.2023 , executorul mi-a inchis contul si poprire pe salariu, obtinuse deja o sentinta fara cale de atac pentru suma de 14100 lei, adica aproape de trei ori suma imprumutata. Nu m-au instiintat de scadenta anticipata,
am vazut asta in actele trimise de executor.

Creditul a fost online, am corespondat cu ei simultan, pe WahatsApp, mesaje in momentul cand am luat creditul.A fost asa de rapid ca nici nu am realizat cand s-a semnat contractul electronic, mi-au trimis pe e-mail iar la 5 minute am dat acordul fara sa citesc nimic din el, asta este greseala mea , oricum nu aveam de ales, eram presata de alte IFN-uri, sa le achit, dar ei au fost insistenti pe acest aspect.

Am intrat intrun cerc vicios din care nu mai pot iesi, m-au adus la un grad de indatorare de aproape 150%. Va rog mult de tot , ma puteti ajuta sa mai pot face
ceva ? Multumesc frumos.”

Postat in data: 13 oct., 2023

Este legal ca banca sa ia din cont rata inainte de data scadentei?

„Este legal ca banca sa ia din cont rata inainte de data scadentei?
Practic, scadenta e pe data de 8, fixa. 8 era duminica, iar banca a luat banii pe data de 6, adica vineri.”

Postat in data: 08 oct., 2023

Mai apar in Biroul de Credit, daca nu mai am restante?

„Buna ziua, am si eu o intrebare la dvs!
Daca sunt raportat in biroul de credit cu o datorie si ulterior aceasta datorie sa fie stinsa prin plata acesteia, cu adeverinta de lichidare de la creditor se poate trimite biroului de credit ptr scoaterea din biroul de credit? Mi ar fi de mare ajutor raspunsul dvs!
Va multumesc”

Postat in data: 04 oct., 2023

Ce fac daca sunt raportat gresit la Biroul de Credit?

„Salut si felicitari pentru ce faci aici!
Vin si eu cu o speta, intrebare, mai speciala.
Ai mai intalnit, prin practica ta, ca sa existe vreo situatie, in care, un credit declarat de banca scadent anticipat (nu mai conteaza cum) sa nu figureze in brioul de credit?
Adica la un moment dat figuram cu intarzieri de ordin „6” si acum nimic, gol, apare ca fara date din 2021, desi creditul chipurile e scadent anticipat din octombrie 2022?
Ce pot sa fac cu aceasta „realitate juridica” care este falsa. Aceasta realitate pentru terti care nu este actuala.
Eu la o banca figurez rau platnic si la ceilalti din piata, sunt bun?
Cui ma pot adresa cu aceasta situatie gri? Ilegala as spune?”

Postat in data: 02 oct., 2023

Credius imi cere inapoi 400 milioane, pentru un credit de 50 milioane lei. Ce pot sa fac?
credius reclamatie

„Buna seara ,am primit un mesaj de la BCR precum ca mi sa pus o proprire pe cont și mi sau confiscat de pe card 74de milioane eu având contractul închis cu cei de la credius .

Am fost la BCR și am întrebat doamna de la ghișeu de ce mi sau luat bani de card fără acordul meu și nimeni nu ma anunțat printr-un apel sau mesaj sau nu mi au trimis hârtie precum ca îmi oprește din salariu eu având la credius un credit de 50 de milioane și ei cerându-mi înapoi 400 de milioane .Ce pot face in aceasta situație ?

Am întârziere la plata de 26 de milioane și am făcut la ei o refinanțare acum 3luni ei închizând mi contractul cu ei și cerându mi 70de milioane dar eu neavând acei bani pe loc la momentul acela nu am avut cum sa achit rata și le am trimis câți bani am avut din acel moment pana acum 2zile .”

Postat in data: 29 sept., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Pot obtine un imprumut pe indemnizatia de crestere a copilului?

„Pot obtine un împrumut pe indemnizatia de crestere a copilului? Tin sa mentionez ca eu nu am fost angajata am fost eleva la postliceala”

Postat in data: 21 sept., 2023