Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Sunt trei probleme ale Credit Prime in cazul imprumutului acordat dumneavoastra, conform celor relatate:

1. Acordarea creditului, desi aveati un grad mare de indatorare, ceea ce este interzis de Banca Nationala a Romaniei (BNR).
  2. Refuzul Credit Prime de a va ajuta sa achitati creditul, fara sa acumulati restante care sa fie raportate la Biroul de Credit.
  3. Refuzul Credit Prime de a ajunge la o intelegere amiabila a litigiului, prin intermediul CSALB, ceea ce doveste o lipsa de interes a acestei firme fata de clientii sai.

IFN-urile sunt obligate de lege sa va ajute sa achitati datoriile, daca ati ajuns supraindatorata, in principal din cauza dobanzilor ridicate aferente acestor imprumuturi.

Iata ce spune articolul 39 din OUG 50/2010 privind contractele de credit, pe care IFN-urile trebuie sa o respecte:

În cazul imposibilității consumatorilor de a accepta majorarea dobânzii, creditorul nu are dreptul să denunțe unilateral sau să rezilieze contractul. Creditorul trebuie să facă o propunere, transmisă în scris, de reeșalonare sau de refinanțare a creditului, în raport cu veniturile actuale ale consumatorului.

OUG 50/2010

Printre solutiile pe care IFN-urile vi le pot oferi, prin reesalonarea sau refinantarea creditului, se afla urmatoarele:

• reducerea dobanzii si/sau a comisioanelor la credit;
  • modificarea (prelungirea) perioadei de creditare, cu anularea aplicarii dobanzilor;

In concluzie, sfatul meu este sa faceti cate o reclamatie la Credit Prime, in care sa solicitati gasirea unei solutii pentru achitarea restantelor, pe baza prevederilor legale mentionate mai sus, dupa care reveniti la mine cu rapunsul.

In aceste conditii, sfatul meu este sa trimiteti la Credit Prime o reclamatie, care sa contina cele

8 − = 7