Cetelem mi-a refuzat refinantarea creditului. Este legal?

am un card de cumparaturi Cetelem unde achit lunar minimul de plata, acum o luna am mers la o banca Unicredit mai exact unde am facut o refinantare la un credit existent plus suma necesara pentru a inchide cardul Cetelem.

Surpriza a fost ca banii s-au intors inapoi de la Cetelem intrucat au refuzat cererea de refinantare motivand ca ei nu accepta inchidere de contract prin refinantare. Este legal asa ceva? Ce as putea face pentru a inchide acel contract cu Cetelem, suma de bani nu o detin decat prin refinantare”

Bancile si IFN-urile, printre care si Cetelem, sunt obligate de lege sa accepte rambursarea anticipata a unui credit, indiferent de modalitatea prin care se face aceasta, precum refinantarea.

Astfel, articolul 66 din OUG 50/2010 privind contractele de credit arata urmatoarele:

„(1) Consumatorul are dreptul, în orice moment, să se libereze în tot sau în parte de obligațiile sale care decurg dintr-un contract de credit. În acest caz, consumatorul are dreptul la o reducere a costului total al creditului, această reducere constând în dobânda și costurile aferente perioadei dintre data rambursării anticipate și data prevăzută pentru încetarea contractului de credit.”

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Cetelem, prin e-mail la adresa: relatii.clienti@cetelem.ro, in care sa cereti aprobarea refinantarii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Cetelem, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

× 7 = 28