Etichete: plata

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

Postat in data: 28 nov., 2019

Cum pot sa fiu sigur ca nu mai am datorii la Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pe care l-am achitat, contul este inchis, dar vreau sa ma asigur ca nu mai am nimic de platit, pentru ca stiti cum se spune: viii se acopera cu hartii, iar mortii cu pamant.

As vrea o adeverinta de la Cetelem ca totul e inchis cu ei, sa nu mai am probleme in viitor, sa nu ma trezesc ca mai e ceva de plata sau sau sa nu apar prin baza de date rau platnici la Biroul de Credit si sa nu mai pot lua un credit. Ma puteti ajuta?

Postat in data: 25 nov., 2019

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Postat in data: 05 nov., 2019

Topul dobanzilor la cardurile de credit: intre 14% si 29%, dar toate bancile au si optiunea de plata in rate fara dobanda

carduri-credit-dobanzi
carduri-credit-dobanzi

Postat in data: 04 oct., 2019

In cat timp ajunge un transfer de euro intre doua conturi din Romania?

In cat timp ajunge un transfer de euro (22.000 euro, nu stiu daca e mare sau mic), intre doua conturi din Romaniat
Am mers la banca in data de 26 .06.2019 specificand ca banii imi trebuiesc neaparat pe 28 si mi s-a spus ca nu e problema, probabil vor intra pe 27, siiigur pe 28 vor fi in cont.
Urmatoatea zi ma suna la 13.20 de la casierie, angajata, sa imi spuna ca nu au plecat banii pentru ca am completat un formular gresit, pe care mi-l daduse chiar dansa. Imi zice ca trebuie sa platesc taxa de urgenta, 30 E. Refuz, evident, nu era vina mea, eu am fost la timp la banca. Imi spune ca daca ajung pana in ora 14 la banca sa il refac, se rezolva si asa. Zbor de la job la banca , refac ordinul de plata si il introduce in sistem inainte de 14. Ii repet ca banii trebuie sa ajunga a doua zi cand semnez un contract si trebuie sa platesc o transa, nu e joaca. Imi spune ca urmareste situatia si ma suna a doua zi. Evident, nu ma suna, banii nu intra in jur de 12 cum a spus dansa. Sun eu. Imi spune ca verifica si ma suna ulterior. Nu ma suna. Sun eu dar nu imi mai raspunde. Sun de pe alt numar, imi raspunde, imi zice ca banii au plecat din cont si ca probabil urmeaza sa intre, ca ce ma impacientez atata la ora 14.30, colegii ei de la operare lucreaza pana la 18. La 16.30, banii nu erau. Merg la banca, cer sa vorbesc cu managerul de sucursala, ca nu e, ca e in concediu, ca nu au… In fine, ma preia o duduie, asculta povestea. Ii cer sa dea un telefon, sa faca ceva cumva sa urgenteze. Butoneza ceva la calculator, da un telefon si imi spune ca nu se poate. Ca banii in Euro au alt circuit, ca dureaza mai mult, ca sunt proceduri, ca luni (adica pe 1.07.2019). La care, duduia casiera care a gresit formularul si care ma chemase cu o zi inainte de la serviciu, pana in ora 14, si care imi croncanise in telefon mai devreme ca programul colegilor de la procesare e pana la 18, zice senina „pai si eu v-am spus ca dureaza 2-3 zile!” . Pe bunet Candt Pai, daca imi spunea din 26 treaba asta, mai veneam eu pe 28 sa fac scandalt Mai veneam pe 27 pana in ora 14 asa cum am fost chematat Mai insistam cu telefoane si vizite la banca daca nu-mi spunea dansa cu gura ei sa vin pe 27 pana in ora 14 ca se rezolva pana pe 28!t! Si in conditiile in care tu gresesti, in loc sa incerci sa rezolvi situatia, sau macar sa iti ceri scuze, minti managerul de fata cu mine, imi spui tu mie ca mi-ai zis ca dureaza 2-3 zile cand cu 2 ore inainte , la telefon mi-ai zis ca pana la 18 se proceseaza transferuri, ce sunt asa nerabdatoare, sa astept. Nu mai zic ca am picat de neserioasa in fata omului cu care am semnat contract la notar pentru cumpararea unei case, pe care l-am asigurat ca primeste prima transa in ziua aceea, si de la care ulterior a trebuit sa-mi cer scuze. De la banca, niciun fel de scuze, doar sictir! Atata am primit! S-a intamplat astazi, la BRD Pallady.
Intre timp, banii sunt in eter pe undeva, nici in contul de BRD, nici in contul de Reiffeisen, pana, teoretic luni 01.07.2019.

Postat in data: 01 iul., 2019

Banca m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane plata ratei la credit. Mai pot fi sters din Biroul de Credit, pentru a obtine un nou imprumut?

Am avut un credit si la un moment dat am avut o problema cu banii.

M-am dus la banca si le-am spus ca nu pot plati rata din luna respectiva, iar ei mi-au spus ca nu e o problema, daca o voi plati luna viitoare rata din urma.

I-am intrebat daca trebuie facuta o cerere sau ceva scris pentru asta, mi-au zis ca nu, nu e nicio problema.

Ulterior am primit notificari privind intarziererea. I-am intrebat de ce, mi-au zis ca asta e procedura automata din sistem, dar sa nu-mi fac griji.

Totul a decurs normal ulterior, luna urmatoare am platit si rata din urma, apoi n-am mai avut proleme sau intarzieri, am achitat tot creditul inca de acum doi ani.

Acum, insa, surpriza!

Am vrut sa iau un alt credit, dar mi-au spus ca sunt in Biroul de Credit, pentru acea luna cu probleme. Cei de la banca m-au raportat la Biroul de Credit, desi mi-au spus ca nu o vor face si-mi vor amana plata ratei, atunci cand am avut probleme.

Intrebarea e: in aceste conditii se mai poate face ceva ca sa fiu sters din Biroul de Credit?

Postat in data: 29 ian., 2019

Nu mai fac fata la plata ratei la banca. Ce sa fac?

Sunt in impas, numai fac fata la plata ratei la banca, din aceasta cauza m-am imprumutat si la ifn uri, dar numai pot sa achit. Ce sa fac?

Am un salariu minim, cat se poate opri? Cum se procedeaza?

In curand intru in Biroul de credite si o sa ma cheme la personal la fabrica.

Cat au dreptul sa imi opreasca din salariu?

Va multumesc, astept un raspuns.

Postat in data: 15 ian., 2019

Este legal sa se opreasca din pensia de handicap pentru plata amenzilor date de Politie?

Doresc sa stiu daca este legal sa i se opreasca unei persoane cu handicap gr. II, care traieste doar dintr-o pensie de handicap de 370
lei, lunar, pe card, 120 lei, pentru plata amenzilor date de catre Politie. Persoana de care va intreb este om al strazii iar Politia i-a
dat pana acum amenzi in valoare de 37.000 lei. In Art 728 Cod procedura civila se specifica ca cei care traiesc din venituri sub salariul minim nu li se pot opri aceste sume. Va multumesc!

Postat in data: 01 nov., 2018

Daca titularul creditului a inceput sa plateasca, se mai retine de la giranti?

Va rog sa ma lamuriti: in cazul cind imprumutul a fost dat la executor si a inceput sa plateasca, mai trebuie sa retina de la giranti?

Postat in data: 18 ian., 2018

De ce nu pot sa fac o plata de pe telefon din contul BRD mai mare de 30.000 RON?

Am de efectuat o plata din contul de BRD al firmei in contul de BRD al altei firme. Doresc sa fac plata de pe tel si imi spune „limita tranzactionala depasita”. Mentionez ca este vorba de o suma de aprox 45000 ron.

Postat in data: 10 nov., 2017

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si m-au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. Am primit o notificare. Am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. Mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg. Cum sa fac? Am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sunt mii de oameni care nu au putut recupera nimic. Sa le depun cat am?

Postat in data: 18 iul., 2017

Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

Postat in data: 28 feb., 2017

Cum trebuie sa procedez daca nu mai pot plati creditul? Sa fac unul nou?

Am un credit si nu pot sa mai dovedesc sal achit si sint in baza de date si vreau sa fac unul din nou ca sami revin la normal. Cum sa procedez?

Postat in data: 20 ian., 2017

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu plati dobanzi exorbitante la Kruk?

Buna seara
Am si eu o rugaminte sa ma invatati ce sa fac.
Fiica mea a facut un imprumut la CEC Bank in valoare de 36.000 RON, in iunie 2008 pentru 119 luni. La vremea aceea era angajata la pompieri cu un salariu normal pt Romania. In anul 2016 functia ei a fost radiata, ajungand fara serviciu. A reusit sa se angajeze pe un salariu de 1500 lei nu a putut sa achite doua credite (Avand si un overdraft) . S a ocupat si a achitat overdraftul . Dar din luna iunie 2016 , (mai exact 8 luni restante) nu a mai depus niciun leu la CEC. Deci la aceasta data ea ar mai fi avut de plata pana la final suma de 10,560.11 ron.
Azi am aflat ca datoria a fost preluata de KRUK. Cei de la KRUK a chemat-o sa semneze un contract, dar dupa cate am citit pe internet despre ei , imi este si frica. Suntem oameni simpli si chiar vrem sa ne platim datoriile. Dar datorita schimbarii salariale, nu a putut face fata cu doua rate.
Acum vrem sa platim ce a ramas din credit , dar nici nu as vrea sa platim dobanzi exorbitante. Ce ne sfatuiti sa facem ? Multumesc anticipat pt raspuns.

Postat in data: 12 ian., 2017

De la ce bancomat pot scoate lei de pe un card Barclays si care este comisionul?

Am un card Barclays si acum am venit in tara si vreau sa scot bani de pe el. O cunostinta mi-a spus ca se poate la bancomatul Idea Bank. Vreau sa va intreb ce comision mi se ia la retragerea banilor de pe card?

Postat in data: 09 ian., 2017

In cat timp intra banii in contul meu Raiffeisen printr-un transfer online in regim de urgenta de la BT?

Buna ziua! O persoana mi-a facut transfer online in regim de urgenta din contul ei BT in al meu de la Raiffeisen vineri dupa ora 18. As dori sa stiu si eu cand intra banii in contul meu. MULTUMESC!

Postat in data: 29 aug., 2016

Pot sa platesc amenda la trezorerie, pentru a evita comisioanele de poprire exorbitante ale bancilor?

Pentru o amenda neplatita din 2001 de 60 lei, m-am trezit astazi cu poprire pe contul de la BT in care intra DOAR alocatia. Au luat deja 15 lei comision de instiintare si au mai blocat inca 31 lei comision pt virarea banilor. Urmeaza sa le fac adresa si sa cer returnarea banilor opriti ilegal.

Separat a sosit poprire si pe contul de la alta banca in care imi intra salariul. Aici nu am ce reclama, dar intrebarea este urmatoarea:

Daca merg la trezorerie si platesc amenda plus taxa de 10 lei de executare silita, pot sa solicit bancilor sa nu mai trimita banii, ca sa pot scapa de comisioanele exorbitante?

Daca mai vine poprire si pt cei 10 lei de executare silita ar fi culmea sa platesc cate 50 lei comisione la fiecare banca!

Postat in data: 09 mart., 2016

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015