Aedificium m-a anuntat ca nu mai am dreptul la prima de stat. Ce pot sa fac?

aedificium banca pentru locuinte reclamatie

„Mama mea a primit aceasta înștiințare de la aceasta banca Aedificium.
Menționez ca mama a avut un contract incheiat intre ea si banca Reifeissen
din Resita in anul 2012.
A platit lunar ,timp de 6 ani suma aferenta care era stipulata in contract.
La terminarea contractului nu a primit dobanda mentionata in contract decat
pe 3 ani.
Restul nu a mai fost virat niciodată.
Daca a fost ceva ilegal,nu înțeleg de ce banii mamei mele au fost in
continuare încasați de Reifeissen Bank???
Cine a folosit acesti bani???
De ce azi dupa 10 ani ,mama mea promeste aceste scrisori???
Cat de legal este???”

Raiffeisen Bank (Aedificium Banca pentru Locuinte – ABL) are urmatoarea explicatie cu privire la neplata primei de stat:

„Urmare a pronunțării de către Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a Deciziei nr. 6344/26.11.2020 în soluționarea definitivă a litigiului dintre Aedificium Banca pentru Locuințe SA (ABL) și Curtea de Conturi, ABL are obligația de a aplica noile măsuri impuse de Curtea de Conturi privind mecanismul de acordare a primelor de stat.

Una dintre aceste măsuri se refera la faptul că în toate cazurile în care contractele de economisire-creditare sunt eligibile pentru încasarea primei de stat, păstrarea sau intrarea în posesia primei de stat are loc doar în condițiile în care clienții prezintă, în termenele legale, documente justificative care să ateste utilizarea în scop locativ a sumelor din contract.

Astfel, ABL informează clienții cu privire la noile măsuri privind mecanismul de acordare a primelor de stat.

ABL continuă să își servească prompt clienții și face toate demersurile necesare pentru apărarea drepturilor acestora, cu respectarea tuturor reglementărilor în vigoare. ”

Aedificium Banca pentru Locuinte

Sfatul meu este sa trimiteti la Aedificium Banca pentru Locuinte (ABL) o reclamatie cu privire la faptul ca mama dumneavoastra nu mai are dreptul la prima de stat.

Va puteti plange si de faptul ca nu ati fost informata corect cu privire la modalitatea de obtinere a primei de stat.

In privinta legalitatii notificarii trimise de Aedificium privind anularea primei de stat, exista mai multi clienti ai Aedificium, fosta Raiffeisen Banca pentru Locuinte, care au actionat in judecata banca, pentru a cere plata primei de stat, conform informatiilor din portalul instantelor de judecata (portal.just.ro).

Intr-unul dintre procese, atat banca, cat si Ministerul Dezvoltarii Regionale, au fost obligate de judecatori sa-l despagubeasca pe un client Aedificium si s-ai plateasca prima de stat aferenta anilor 2014-2019 (vedeti aici dosarul in cauza).

Sfatul meu este insa sa nu recurgeti la un proces la judecatorie impotriva Raiffeisen (Aedificium), ci sa incercati solutionarea amiabila a litigiului, mai intai printr-o reclamatie adresata bancii, iar ulterior, daca nu reusiti sa va intelegeti cu banca, sa va adresati ANPC sau CSALB.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie, pentru a va putea ajuta sa rezolvati problema, in cazul in care va fi nevoie sa recurgeti la Protectia Consumatorului (ANPC) sau la alte autoritati, precum CSALB (Centrul de Solutionare Amiabila a Litigiilor in domeniul Bancar).

− 1 = 2