Banca ma poate scoate din Biroul de Credit, daca am platit datoria?

„Buna ziua!Am fost dat in judecata de catre garanti bank pentru un card de credit in valoare 2200 lei . Nu am fost anuntat nici de raportarea la biroul de credite si nici de actionarea in justitie In prezent am achitat datoria prin firma de recuperari ce a ffost angajata de catre garanti bank si doresc sa stiu daca banca ma poate scoate din biroul
de credite? Va multumesc!”

Stergerea din Biroul de Credit nu se poate face, chiar daca ati achitat datoria, intrucat conform regulilor restantele la credit raman inregistrate in baza de date cu rau platnici timp de 4 ani din momentul platii acetora.

Totusi, banca va poate scoate din Biroul de Credit, daca nu v-a anuntat cu cel putin 15 zile inainte de raportare, conform normelor in vigoare, ceea ce v-ar fi dat posibilitatea sa platiti restantele inainte de acumularea a 30 de zile de intarzieri si implicit evitarea raportarii la Biroul de Credit.

De aceea, va sfatuiesc sa trimiteti la Garanti BBVA o cerere de stergere din Biroul de Credit, motivand ca nu ati fost notificat inainte de a fi raportat.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

9 − 4 =