banca

Platile catre Trezorerie se pot face si online, sau doar la ghiseul bancii OTP?

„OTP BANK Botosani refuza platile online catre Trezoreria Statului, spunand ca aceste plati se pot face doar cu op depuse la ghiseu.
Mentionez ca, comisioanele la platile prin op depuse la ghiseu sunt duble fata de platile online.
Este normal si legal ?”

Postat in data: 23 apr., 2023

Banca nu a inchis contul nefolosit mai multi ani si a incasat comisioane. Ce pot sa fac?

In anul 2012, sotia mea s-a imbolnavit de NMO, ceea ce a condus – dupa scurt timp – la incadrarea ei in grad 1 de handicap (tetraplegie).

Nemaiputandu-se deplasa, eu am facut demersurile de transformare a contului de salariu in cont pentru virarea pensiei de boala (la o sucursala a INTESA SANPAOLO, banca la care avea deschis contul in care i se virase salariul, inainte de declansarea bolii; cont cu card atasat).

In anul 2017 sotia mea a decedat, in urma unor complicatii infectioase (sepsis).

La cateva luni dupa decesul ei, a expirat valabilitatea cardului pe care i se vira pensia. Din acel moment si pana la momentul prezentei, in cont au ramas 324 lei (banii neputand fi retrasi din cauza expirarii valabilitatii cardului).

La efectuarea succesiunii, din neatentie, s-a omis includerea acestui cont (cu suma existenta in el) in lista bunurilor succesorale.
Doua demersuri ale mele ulterioare, pentru inchiderea contului, au fost zadarnice, banca cerandu-mi includerea sumei in certificatul de mostenitor.

In perioada 2017-2023, in cont nu s-au mai facut nici un fel de alte operatii, doar inscrierea de comisioane de administrare.

Nota. Intre 2017-2019, comisionul a fost exprimat doar in lei. Din anul 2019, pe langa comisionul in LEI, a aparut si comisionul de administrare in moneda EURO, care pana atunci nu fusese perceput.

In cont nu s-au facut niciodata operatii in EURO, el fiind creat pentru operatiuni cu lei (intai virare salariu si ulterior pensie de boala).

Mentionez ca ultimul extras de cont (primesc lunar extrasele prin e.mail, de la banca) releva faptul ca suma comisoanelor (in lei + euro) a depasit de curand suma ramasa inca in cont (324 lei).
Comisoanele „curg” in continuare dar banca nu le compenseaza din suma existenta in cont.

Am presupus ca incetarea virarii pensiei de boala va conduce la inchiderea contului /suspendarea lui (daca exista aceasta varianta), dupa un numar de ani. Constat ca nu s-a intamplat asa ci a mai aparut si un comision suplimentar (cel in EURO).

Intrucat
-nu as dori sa mai cheltuiesc bani cu modificarea certificatului de mostenitor, si
-nu stiu daca apar ca imputernicit in cont (nici nu am contractul prin care a fost modificat contul, de la salariu la pensie de boala).
as vrea sa intreb
-exista o alta cale de a „scapa” de acest cont, (care oricum nu mai serveste nimanui) in afara de cea prezentata de banca (includerea sumei in lista bunurilor succesorale)?,
-pot fi raspunzator pentru acoperirea costurilor cu comisioanele contului?

Astept, cu deosebit interes, raspunsul Dvs..
Multumesc”

Postat in data: 10 apr., 2023

Cum se inchide un cont la CEC Bank

reclamatie cec bank
Cum se inchide un cont la CEC Bank
reclamatie cec bank

Postat in data: 05 apr., 2023

Cum aflu cine mi-a pus poprire pe cont?

Am o problema in care sper ca ma puetti ajuta. Pe data de 31.03.2023 am primit un SMS de la BCR , unde imi intra pensia, ca mi s-a instituit o poprire si mi s-a blocat cardul.

Ieri, 03.04.2023 am intrat la agentia BCR unde mi-au spus ca un executor judecatoresc mi-a instituit poprirea dar mai mult nu stiu nici ei. Azi am sunat ore intregi la executorul judecatoresc, degeaba. Nu raspunde nimeni.

Nu am credite la banci, nu am nici o datorie fata de stat. Ce pot sa fac?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi frumoasa va doresc”

Postat in data: 04 apr., 2023

Aplicatiile Smart Business, Smart Mobile si Smart Token nu functioneaza. Ce pot sa fac?
smart bank raiffeisen disponibilitate servicii

„Din data de 31.03.2023 aplicatiile actualizate recent: Smat Business,Smart Mobile si Smart Token ,nu mai functioneza absolut deloc!Daca chiar porneste una dintre aplicatii ,cind scriu pin apare eroare sau incercati mai tirziu!

Mentionez ca in luna Ianuarie in data de 24 nu functiona Smart Business,dupa care si-a revenit !”

Postat in data: 04 apr., 2023

Cum pot afla daca sunt in baza Biroului de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

„Cum pot afla dacă ma aflu in baza biroului de credit?”

Postat in data: 03 apr., 2023

Nu pot reactiva aplicatia YOU BRD. Ce trebuie sa fac?
nu functioneaza you brd

„Am problema cu banca YouBRD de pe telefon de 3saptamani..
Nu ma pot reactiva..
Îmi cere adresa de ideile și îmi spune că-mi trimit un cod..
De aici nici o mișcare…
La banca nu pot sa merg ca sunt în Austria la munca..
Ce pot sa fac?”

Postat in data: 31 mart., 2023

Am o investitie in cripto pe platforma Ip-t.trade si Binance, dar nu mai pot retrage banii. Cum pot sa-i recuperez?
platforma ip trade teapa bitcoin

„Am o investiție de 250 EUR pe platforma Ip-t.trade și 14700 RON investi in cripto pe Binance, m-au ajutat ei cu totul și mi-au dat castig pe platformă 22000de EUR dar nu poate să mi vireze în cont deoarece trebuie să mai plătesc un cod de 10 %din valoare. Le-am spus că nu platesc iar acum nu mai răspunde nimeni la telefon. Legal ce aș putea face să îmi recu bani? Am vreo șansă să îi recuperez?”

Postat in data: 31 mart., 2023

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

Hora Credit mi-a dat mesaj ca am de achitat o rata mai mare decat cea din grafic. Unde pot sa fac reclamatie?
hora credit grafic credit

„Bună ziua.

Doresc sa fac și eu o reclamație împotriva hora credit. Astăzi, 28.03 având data scadenta conform graficului, am primit mesaj ca eu am alta suma de achitat!
Atașez dovezi.”

Postat in data: 28 mart., 2023

De ce nu scade datoria, dupa platile facute din salariul poprit?

„Buna ziua Dl Coman,

Am gasit de curand cateva articole de la dumneavoastră pe reclamatiibanci.ro, si ma intrebam daca ma puteti informa intr-o chestiune. Este vorba despre tatal meu, care are o datorie la ING din 2021 in valoare de 20.092 lei, suma pentru care a fost executat silit fiind instituita o poprire pe salariu in Septembrie 2021. In acea perioada, i s-a pus o poprire in valoare de 450 ron, avand salariul minim pe economie ( lucreaza la o firma de salubritate ).

Cu toate ca nu suntem in cele mai bune relatii mi-a cerut ajutorul într-o problemă, si anume ca ii se opreste suma de 450 ron si de la anagajator si de la banca, asftel ramanand cu un ‘salariu’ la final de luna de vreo 300-400 ron.Cei de la bancă au spus sa ia legatura cu executorul deoarece ei nu pot face nimic. Angajatorul a transmis acelasi lucru.

Totodată, am descoperit ca suma totala de plata la momentul actual a ajuns la 25.000 ron.

Cum este posibil ca dupa atatea plăti efectuate in timpul popririi, datoria sa nu scada? si cum este posibil ca banca si angajatorul sa opreasca mai mult de jumatate din salariul net, lăsând-ul cu o suma infimă de bani pentru trai. Daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, cum as putea sa procedez? sau daca e nevoie sa contactez un avocat specializat.

Mulțumesc”

Postat in data: 28 mart., 2023

In cat timp primesc banii transferati de la banca Raifaissen la BT?

In cat timp primesc banii transferati de la banca Raifaissen la BT?

Postat in data: 25 mart., 2023

De ce nu functioneaza aplicatia YOU BRD pe telefon?
nu functioneaza you brd

„Nu îmi funcționează aplicația YouBRD CE SE INTIMPLA..
NU MA LASA NICI SA O ACTIVEZ MACAR…”

Postat in data: 24 mart., 2023

De ce nu pot accesa aplicatia myBRD?
Probleme aplicatie myBRD

„Nu mai pot accesa aplicatia MyBRD. Cand am vrut sa o deschid mi-a cerut actualizare. Dupa actualizare nu o mai pot accesa. Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc!”

Postat in data: 23 mart., 2023

Cum pot fi sters de Cetelem din Biroul de Credit?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Cu respect, vă expun situația mea, în speranța că mă puteți ajuta.
Am avut un credit la Cetelem in anul 2018, pe care nu l-am achitat, datoria fiind cesionată către Kruk, iar că urmare am fost executat silit fiind instituită poprire. În anul 2020 am primit de la executorul judecătoresc încheierea de încetare a executării silite.

De atunci, figurez în Biroul de Credit cu raportări lunare din partea BNP PARIBS, precum că aș avea o restanță de 1127 lei și „G” -urile aferente.
Am discutat telefonic cu cei de la Kruk și mi-au spus că datoria a fost achitată integral. Am discutat și la Cetelem, dar insistă că figurez încă cu suma de mai sus, cu toate că datoria a fost cesionată și achitată.

Am apelat la o firmă și mi-au fost ștere toate mențiunile de G anterioare din Biroul de Credit, mai puțin cea din luna curentă, unde figurez din nou cu restanța de 1127 lei .

S-a solicitat din nou ștergerea mențiunii, fiind atașat documentul de încheiere a executării, însă în rezoluția de răspuns la solicitare se face din nou mențiunea referitoare la restanță de către participant și că .

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mă puteți îndruma cum să procedez, pentru a rezolva această problemă.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 mart., 2023

De ce apare „Ups… a aparut o eroare” cand fiul meu vrea sa foloseasca aplicatia BT Pay?
bt pay ups eroare

„Cand fiul meu intra pe aplicația BT pay , dupa 2 sau 3 secunde apare aceasta eroare : “Ups…a apărut o eroare. Te rugam sa iei legătura cu parintele tau si sa verifici daca datele introduse sunt corecte .” asi dorii sa stiu ce asi putea face in legătura cu aceasta problema ca sa poată fii remediata(am nevoie de un raspuns urgent .. trebuie sa fac o plata online!”

Postat in data: 19 mart., 2023

Indemnizatia de insotitor poate fi poprita de banca?

„Bună ziua,
Vă rog să îmi spuneți dacă indemnizația de însoțitor poate fi poprită de bancă. Sunt persoană cu handicap locomotor grav, primesc acești bani de la primăria comunei pe card BRD.”

Postat in data: 18 mart., 2023

Ce se poate face cu creditele de la IFN-uri luate cu grad de indatorare depasit?

„Buna ziua .
Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns la urmatoarea situatie :
In cazul unor credite luate de la IFN-uri : Provident , Ferratum , Birou Credite Rapide , Viva care mi-au aprobat desi aveam gradul de indatorare depasit ce se poate face ?
In momentul cand am facut creditele deja aveam un credit la care aveam gradul maxim de indatorare .
Multumesc „

Postat in data: 17 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023