banca

Pot da in judecata IFN-ul pentru anularea creditului, din cauza dobanzii prea mari?
contract credit medical credius

„Bună ziua.Am fost executat silit de BIROUL DE CREDITE RAPIDE IFN pt suma de 17.000 lei.Am achitat acea suma.Imprumutulba fost făcut în luna aprilie 2022 și din iunie nu am mai achitat rata.Imprumutul inițial a fost de 7000 lei.

Intrebarea mea este dacă mai pot recupera ceva din acei bani? Se poate invoca leziunea ca viciu de consimțământ? Exista un formular anume pentru aceasta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Nu stiu cati bani am pe cardul de Germania Postbank. Ce pot sa fac?
card posbank

„Fratele meu a lucrat citeva luni în GERMANIA, și a revenit în tara. Fluturașul de pe ultima lună nu ia venit, și nuștie cit are pe card. Nu are aplicatia pe card. Ce poate face.?
Mulțumesc.”

Postat in data: 01 mart., 2023

Cum se face prescriptia datoriei la banca?

„Am urmarit website-ul dvs si am inteles ca pot sa apelez la dvs. pentru un avocat care ma poate sprijini sa obtin o prescriptie a unei datorii catre banca Raiffeisen.

Am un credit de nevoi personale accesat in data de20-08-2015 si data ultimei plati in 19-09-2018. De atunci nu am mai primit nicio notiifcare de la ei. Se poate sa obtin o prescriptie a datoriei? Trebuie sa deschid un proces pentru asta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Cum se face o cerere catre Biroul de Credit?

„Buna ziua, incep prin a va spune povestea mea…acum aproape 5 ani am scos un credit de la BCR dar nu pentru mine, persoanele care au beneficiat de bani au întârziat cu plata iar eu am fost raportată la birou de credit scorul meu cel mai probabil este 0 pentru că nu pot face nici un card de cumparaturi, as dori sa fac o cerere către birou de credit dar ce pot scrie că și motiv?
Nu știam că mau raportat, am aflat acum când am incercat sa fac un card de cumparaturi și peste tot sunt respinsă.
Ar mai fi de plată o sumă mică la credit, mulțumesc pentru eventualul răspuns!”

Postat in data: 28 feb., 2023

Nu stiu PIN-ul cardului Postbank si nici ID sa ma conectez la aplicatie. Ce pot sa fac?
postbank id aplicatie

„Bună am și eu un card postbank și nu știu pinul și nici id sau parola sa ma conectez la aplicație ma puteți ajuta”

Postat in data: 27 feb., 2023

Pentru un credit de 1500 de lei la Hora Credit am ajuns să plătesc 400 de lei, la 2 săptămâni. Este normal?
dobanda hora credit

„Am un credit la Hora Credit și pentru o sumă de 1500 de lei am ajuns să plătesc la 2 săptămâni peste 400 de lei. Nu am mai plătit creditul din luna lui Decembrie. Am discutat cu ei am plătit o sumă de 100 de lei au zis măcar să vadă intenția mea să nu se ajungă la executare silită.

Recent am primit plic acasă să plătesc sumă altfel vor recurge la toate metodele de recuperare a sumei. Efectiv nu ajung la nicio înțelegere cu ei. Poate mă puteți ajuta cumva. Îmi este frică să nu mă execute silite sau să îmi facă proprire pe conturi. Vă mulțumesc!”

Postat in data: 27 feb., 2023

Daca am un credit in Germania, pot plati rata si din Romania?

„Buna ziua . Doresc sa imi fac un credit in Germania . Dar in caz caci plec in Romania pot ca sa imi fac rata mai mica pentru a o plati din România ?”

Postat in data: 27 feb., 2023

Se poate prescrie datoria la credit, daca mi-au trimis plicuri acasa?

„Buna ziua am un credit pe care nu am mai putut sa il platesc din 2016.Eu sunt de atunci plecat din tara,firma de recuperare creante au trimis plicuri la adresa parintilor ca ma vor executa silit dar inca nu au facuto.

Se poate prescrie aceasta datorie sau trebuie sa astept pana ma executa silit.Tin sa precizez ca nu am bunuri in romania.Va multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Pentru ce tip de indemnizatie nu se poate pune poprire?

„Buna ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă pentru acest tip de indemnizatie, hrana TBC, se poate efectua poprire. Mulțumesc”

Postat in data: 25 feb., 2023

Cum schimb cardul Postbank, daca a expirat?
limita retragere numerar card postbank

„Ma puteti ajuta și pe mine sa primesc noul meu card mai repede de la Banca Postbank din Germania din Cloppenburg va rog frumos eu am trimis ca mia expirat ca între timp mam căsătorit și am schimbat numele și adresa ce pot face ?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Aplicația Smart Mobile nu functionează. Ce pot sa fac?
disponibilitate servicii raiffeisen

„Aplicația Smart Mobile nu functionează.de ieri. Am eșuat în logare și mi spune să aștept 24 de ore.”

Postat in data: 25 feb., 2023

Cum inchid cardul Avantaj? Nu raspunde nimeni la telefon.
card avantaj inchidere

„Buna ziua. As dorii sa închid cardul avantaj, dar la numerele de telefon nu Răspunde nimeni. Nu am folosit acest card niciodată și totuși îmi vine mesaj ca am de plata comision de întreținere lunar 45 lei, chiar dacă ni s-a spus ca dacă nu-l folosim nu avem de plata comision de întreținere .”

Postat in data: 24 feb., 2023

Cum inchid cardul Cetelem? Nu-mi raspunde nimeni la telefon.
card-cetelem-inchidere

„Am o problemă cu închiderea cardului Cetelem…
În 05.09.2019, am achiziționat în rate, (printr-un contract de credit) de la Flanco, un TV și un telefon, pe care le-am achitat înainte de termen, însă problema mea este că după ce am primit cardul prin poștă, nu l-am activat, iar de câte ori am sunat la Cetelem, pentru a închide cardul, nu mi-a răspuns nimeni.
Vă rog din suflet să mă ajutați…au cam trecut ceva ani…”

Postat in data: 23 feb., 2023

Ce procent din datorie pot negocia cu Kruk, pentru a inchide dosarul?
kruk executare silita

„Apelez la dumneavoastră pentru o situație cu care se confrunta o prietena.
Mai exact, a luat 2 credite de la BancPost și BCR în anul 2008. În scurt timp a ajuns în imposibilitatea de a le achita, făcând investii proaste.
În prezent creanta se afla la KRUK și exista dosare de executare din partea lor, încercând sa recupereze creanta.
Suma a ajuns la aproximativ 70.000 euro, după toate penalitățile și costurile suplimentare.
Menționez ca nu are niciun venit sau bunuri ce se pot executa; este divorțată cu 2 copii minori în creștere.
Cu toate astea, ar dori sa scape de aceasta situatie si sa ajungă la o negociere cu ei prin care sa se închidă aceste dosare. Bineînțeles, pentru o suma cât mai mica posibil.

Din experiența dumneavoastră și din alte cazuri similare, care considerați ca ar fi procentul minim/suma minima pentru care ar fi dispuși sa renunțe la aceste creanțe, ținând cont ca altfel nu vor recupera nimic – asa cum s-a întâmplat în anii în care au încercat acest lucru.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 feb., 2023

Cat dureaza un transfer bancar din Germania, de la Reiffaisen Bank, in contul meu Revolut?
revolut aplicatie

„Mi s-a făcut un transfer bancar din Germania, de la Reiffaisen BANK, in contul lei de 100€ pe Revolut și încă nu mi-au intrat in cont..am vorbit cu cine mi-a făcut transferul și mi-a zis ca nu contează ca este contul in lei sau euro, am zis sa meargă la banca sa vada ce s-a întâmplat ca mie nu mi-au intrat banii..transferul făcut pe data de 13 Februarie
Tare mult mi-as dori să-mi dați un răspuns!
Seara Frumoasa!”

Postat in data: 22 feb., 2023

CEC Bank imi ia comision pentru banii din subventia APIA retrasi din contul poprit. Ce pot sa fac?

„Mi s-a pus poprire pe un cont folosit STRICT pt a mi se vira subventii APIA. La cerere ,suma poprita mi se deblochează, însă o pot ridica doar de la ghișeul bancii( CEC), unde mi se retine comision de 0,8 la suta, și nu mi se virează pe card, unde comisionul de retragere este zero.

Ce pot sa fac ca să nu mai fie popriti banii proveniți din subventie , sau-daca acest lucru nu e posibil, ce pot face pt ca banca sa mi-i vireze pe card pentru a nu mi se mai percepe comision?”

Postat in data: 21 feb., 2023

Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

Viața mea a fost cumplit bulversată din 2007 si pana azi.

– mai întâi îmbolnăvirea grav a soțului în decembrie 2007.
– a urmat în octombrie 2008, un accident groaznic de motocicletă suferit
de fiul meu in Vietnam – unde urma un Master in IT cu urmări groaznice până in aprilie 2022. Ceva cumplit!
– și nu în ultimul rând pensionarea mea, înainte de vreme, in martie 2010 din cauza momentului greu prin care a trecut România când trebuia o pensionare rapidă a posibililor pensionari…

*Am două situații:*
*1. Pensia* îmi este blocată cu 50% popriri, pentru 3 CREDITE la 3 Bănci –
chestiuni neverificate, cu dobânzi imense și o plată mare pentru executori, astfel, plata creditelor mele s-a majorat exagerat și greșit. Pentru că eu aveam așa mari probleme în familie nu am putut verifica. De curând un angajat al unei persoane din BEJ – care a și părăsit pe acel executor – m-a avertizat că plătesc imens și că ar trebui să fiu atentă…
Aceste popriri sunt pe zeci de ani și cred că voi muri și nu îmi voi mai vedea pensia întreagă, vreodată.

*2. Existența* a încă *2 CREDITE neachitate, cam din 2012 și 2013*.
Mă îngrozesc dacă și aceste 2 Bănci ar începe executarea… pe lângă
ceea ce am…

Citind articolele dvs., m-am gândit ca trebuie să rezolv cu aceste 2 Bănci la care sigur ar trebui să existe *prescrierea.*
*Vă rog, ajutați-mă, sfătuiți-mă, cum trebuie procedat ca să scap, măcar de plata acestor 2 Bănci.*

Postat in data: 21 feb., 2023

Cum pot deveni imputernicit pe contul unei persoane cu handicap?

„Bună ziua,
Soacra mea are cont bancar la ING unde primește pensia de vârstă și de handicap grav gradul 1 Este bolnavă mintal și nedeplasabil.
Am primit un sms ca ar trebui să își actualizeze datele personale.

Am mers la banca cu altele medicale și mi sa spus ca nu o pot face eu deoarece nu sunt reprezentant legal (curator).
Acest lucru m-am interesat să îl fac dar suma pentru avocat nu îmi permit și timpul deoarece se va bloca sursa de venit a dânsei.
Va întreb dacă în cele din urma cu un cărucior mă duc la bancă se poate rezolva, ținând cont de starea de sănătate.”