Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Intr-adevar, titularul creditului nu poate face plati anticipate din credit, peste valoarea ratei, daca are poprire, intrucat restul banilor trebuie sa mearga la plata datoriei pentru care exista executarea silita.

Girantii si garantii pot insa rambursa anticipat imprumutul, partial sau total, daca acestia nu au, la randul lor, poprire.

Iata informatiile publicate de banca BCR cu privire la rambursarea anticipata a creditului in cazul popririi:

• Pentru rambursarea anticipată a creditului, în situația în care există poprire instituită asupra conturilor tale, rambursarea creditului se poate efectua anticipat doar în următoarele condiții:
    • refinanțarea creditului la o altă bancă;
    •  prin vânzarea bunului adus ca garanție la creditul contractat la BCR, caz în care trebuie să prezinți antecontractul sau contractul de vânzare-cumpărare și acordul băncii pentru vânzarea bunului ipotecat;
    • depunerea sumelor să se efectueze de persoanele care au doar calitatea de garanți fidejusori/coplătitori, în nume propriu și doar din surse proprii, iar acest lucru să fie evidentiat explicit în extrasul de cont. Solicitarea trebuie să fie efectuată de către garant/coplătitor într-o unitate BCR, însoțită de declarația pe propria răspundere, din care să reiasă calitatea acestuia și natura sumelor depuse;
    • prin lichidarea depozitelor în care sunt încasate sume cesionate în favoarea băncii.
    În orice situație în afara celor menționate mai sus, rambursarea anticipată nu este permisă, orice sumă depusă în cont reprezintă disponibil și va fi plătită la propririle instituite asupra conturilor.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu rambursarea anticipata a creditului imobiliar.

5 × = 30