restante

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc

Postat in data: 03 oct., 2020

Cum pot afla daca sunt sau nu pe lista neagra, in vederea obtinerii unui card de credit?
Stergere Biroul de Credit

Cum pot afla dacă sunt sau nu pe lista neagra în vederea obținerii unui card de credit!?

Postat in data: 30 sept., 2020

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc „degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

Postat in data: 29 iun., 2020

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Postat in data: 03 iun., 2020

BRD mi-a blocat alocatia copilului pe card si nu vrea sa mi-o dea. Ce pot sa fac?

Am avut un card la BRD in urma cu 3-4 ani, pe care incasam salariul si alocatia copilului. Acum salariul il primesc pe alt card, iar cand am fost la BRD sa scot alocatia, doamna de la ghiseu n-a vrut sa mi-o dea, pentru ca as avea o datorie mai veche la ei, mai intai sa platesc acea datorie si apoi pot se poate elibera alocatia. E normal asa ceva, sa blocheze banii pentru copil?

Postat in data: 01 iun., 2020

Cum pot afla daca sunt in Baza de date la credite?

Buna ziua. Cum pot afla daca sunt in baza de date la credite?

Postat in data: 30 mai, 2020

Ferratum n-a vrut sa-mi amane rata la credit si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am luat un imprumtu de la Ferratum in luna octombrie, pe 6 luni, cu o rata de 800 de lei lunar. Eu in luna februarie am intrat in somaj, asa incat am trimis la Ferratum prin e-mail o cerere sa-mi amane rata, pe care trebuia s-o platesc in 22 februarie. Am primit raspuns abia in 24 februarie, ca nu se poate amana rata, iar acum doua zile m-au sunat sa-mi spuna ca m-au raportat la Biroul de Credit. Eu nu lucrez de oua luni, e normal ce au facut cei de la Ferratum? Ce pot sa fac? Multumesc

Postat in data: 17 apr., 2020

Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea pentru amanarea ratei?
bcr-amanare-rata-raspuns

Am un credit imobiliar la BCR.. Creditul este în euro și a-și dori amânarea ratei pe cel puțin trei luni, am completat formularul de pe link-ul pe care la ți postat, dar nu am primit nici o confirmare… Din comentariul dumneavoastră am înțeles că mă puteți ajuta, indruma dacă e ok cererea ce am trimis-o s-au dacă există altă posibilitate de a rezolva această problemă.. Mulțumesc și vă doresc o zi bună!

Postat in data: 03 apr., 2020

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Unicredit?

Bună ziua! Care este procedura pentru amânarea ratelor la unicredit? Mulțumesc.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cum se face cererea de amanare a ratelor la Raiffeisen?

Ce trebuie sa contina cererea amanarii ratelor la Raiffeisen Bank, este vorba de un card de cumparaturi.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cum aflu daca sunt la Biroul de Credit?

As dori sa aflu daca sunt la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 31 ian., 2020

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

Postat in data: 08 ian., 2020

E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?
Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Postat in data: 22 dec., 2019

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Postat in data: 21 dec., 2019

Cum pot sa aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am mers la o banca pentru un credit si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici de la Biroul de Credit. Eu habar n-aveam de asa ceva.
Presupun ca e din cauza unui credit fara buletin facut prin 2007 pentru un telefon, dar nici macar nu mai stiu prin ce banca l-am luat, fiind cumparat dintr-un magazin.

Oricum, acea datorie a fost achitata de mai multi ani, dupa ce mi s-a pus poprire pe salariu, iar din cate stiu ar trebui stearsa dupa patru ani, dar am inteles ca unele banci uita sa faca asta.

Cum aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit si cum pot sterge inregistrarea? Multumesc

Postat in data: 20 dec., 2019

Care sunt consecintele daca nu am platit de 2 luni banca?

Am facut un credit de nevoi personale in valoare de 20.000de lei, mai exact in anul 2018 pe 22 august(BCR).

Am platit pana in luna august-septembrie 2019,dar m-am lasat pacalita de o refinantare printr-un broker bancar si am ajuns in
imposibilitatea de plata a unor 2 banci mai exact BCR cel facut personal, dar si BRD cel facut oarecum personal, acesta fiind cel facut cu broker.

As dori sa stiu care sunt consecintele la care ma supun pentru faptul ca nu am platit de 2 luni banca BCR si niciodata banca
BRD.

Postat in data: 15 dec., 2019

Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

Postat in data: 09 dec., 2019

Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?
axi-card-credit-reclamatie

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

Postat in data: 05 dec., 2019

Cum pot sa fiu stearsa din Biroul de Credit de catre BCR?

Am fost raportata la Biroul de Credit de catre BCR dupa ce am preluat un contract de leasing pe firma. Am avut intarzieri la plata ratelor, insa banca nu m-a informat ca ma raporteaza la Biroul de Credit si ce consecinte voi suporta, de exemplu ca am acum probleme sa fac un imprumut pentru casa.

Se pot sterge restantele din Biroul de Credit, puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 04 dec., 2019

Cum se face o cerere pentru a fi sters din Biroul de Credit?

Bună ziua,

Încerc să obțin un credit ipotecar și am observat că apar cu
restanțe (grad 1&2) raportate la Biroul de Credit. Înțeleg din
restul postărilor că se poate face o cerere către ei în
condițiile în care raportarea nu a fost făcută în condiți
legale.
Am făcut următoarea cerere / notificare către ei. Credeți că este
de ajuns?

Subsemnatul [ascuns],

AVÂND ÎN VEDERE:

→ Raportarea subsemnatului către Biroul de Credit cu întârzieri
încadrate în categoria 1 și 2.

→ Nerespectatarea legislației privind protecția datelor personale,
conform deciziilor emise de Autoritatea Nationala de Supraveghere a
Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) si/sau conform
prevederilor din Regulamentul UE 2016/679 pentru protectia persoanelor
fizice privind prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), de
către dumneavoastră.

→ Faptul că până la acest moment nu am fost informat în
prealabil și nu mi-au fost propuse soluții pentru evitarea
acumulării restanțelor și raportării la Biroul de Credit, conform
prevederilor contractuale și OUG nr.52/2016 privind contractele de
credit.

→ Fiind în procesul de obținere al unui credit ipotecar,
raportarea făcută în mod abuziv și netransparent către Biroul de
Credite îmi periclitează relația cu banca, ștergerea
informațiilor negative din Biroul de Credit fiind un lucru absolut
necesar în vederea aprobării cererii de credit.

→ Disponibilitatea subsemnatului de a achita anticipat și integral
suma datorată, în vederea stingerii datoriei.

PRIN PREZENTA VĂ NOTIFICĂM URMĂTOARELE:

1. Subsemnatul solicită ștergerea informațiilor negative din Biroul
de Credit.

2. Vă aducem la cunoștință că în cazul în care nu vă veți
respecta obligațiile asumate vom solicita intervenția
instanței de judecată, toate costurile urmând a fi suportate de
dumneavoastră.

Vă rugăm să ne transmiteți răspunsul dumneavoastră la
următoarea adresă: [ascuns]

Multumesc anticipat.