Cautiunea poate fi retinuta de banca, daca am poprire?

CEC Bank credit programul Investeste in tine

Am de ridicat o cautiune consemnta la dispozitia instantei prin recipisa platita la CEC Bank, am decizia de restituire legalizata iar cei de la CEC nu vor sa-mi faca restituirea pe motiv ca am poprire pe cont .

Am transmis la CEC Bank intrebarea dumneavoastra, iar raspunsul primit este urmatorul:

„Suma consemnata cu titlu de cautiune poate fi indisponibilizata in masura in care instanta dispune restituirea catre depunator iar acesta are calitatea de debitor urmarit.

Prevederile art. 1061 din Codul de Procedura Civila reglementeaza in mod explicit conditiile in care opereaza indisponibilizarea cautiunii “Cand cautiunea a fost depusa in numerar sau in instrumente financiare, ea nu poate fi urmarita de creditorii depunatorului decat in masura in care urmeaza a-i fi restituita acestuia. De asemenea, cautiunea nu va putea fi urmarita nici de creditorii depozitarului”.

Asadar, conform legii, cautiunea, daca urmeaza a fi restituita, poate fi retinuta de banca si virata creditorului, pentru achitarea datoriei aferenta popririi dumneavoastra.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti in continure nevoie de ajutorul meu.

× 6 = 12