De ce documente am nevoie pentru refinantarea creditelor de la IFN-uri?

„Buna seara, la ce fel de documente se refera aici Banca Transilvania?
Tin sa precizez ca am nevoie de o refinantare cu care sa inchid 4 IFN-uri si care sa imi aduca si credit de la CEC la ei, daca ajuta.
CEC 20000, 16200 ramasi
Ferratum- 2300 lei
Viva Credit- 1700 lei
Hora-2600 1221 ramasi
7Credit- 2700 ramasi, 2000 luati

Pot refinanța credite de la alte bănci sau IFN-uri, prin Creditul Direct?
Da, cu Creditul Direct poți refinanța orice credit sau card de credit deținut, cu condiția prezentării de documente justificative.”

Documentele justificative pentru obtinerea unei refinantari sau pentru un nou credit sunt, in primul rand, cele referitoare la obtinerea veniturilor.

In cazul unui credit de nevoi personale negarantat cu ipoteci, in prezent nu mai este nevoie sa duceti documentele care atesta veniturile, daca acestea sunt raportate la ANAF, pentru ca banca le poate accesa direct.

De asemenea, banca verifica si situatia din Biroul de Credit, pentru a verifica daca nu aveti restante.

Un alt document necesar pentru refinantare este scrisoarea de refinantare de la IFN-ul sau banca la care aveti in prezent creditul, care contine informatiile despre acesta, inclusiv contul IBAN in care va platiti rata si in care vor fi transferati banii din refinantare, in vederea inchiderii vechiului credit.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor cu refinantarea la Banca Transilvania a creditelor de la IFN-urile Ferratum, Viva Credit, Hora Credit, 7credit si CEC Bank.

× 8 = 8