De ce nu pot sa scot bani de pe card, daca poprirea e doar pentru jumatate din salariu?

Buna ziua…Prietenului meu i s’a facut poprire pe jumatate din salariul minim pe economie din cauza unor rate mai vechi la niste banci.
Are cardul la BT si cand i’au intrat banii in cont i’au blocat cardul. Mentionez ca in contractul de munca are 1050 lei si el ia peste, intr’o luna ajungand si la 3000 lei, fiind specificat diurna.

As vrea sa stiu eu ca si imputernicit de ce nu am putut sa scot nici un ban? E legal ce fac ei? Executorul mi’a zis are facut? poprire pe jumatate din salariul pe economie ce i’a peste nu il intereseaza.

In cazul executarii silite prin poprire, executorul judecatoresc obliga bancile si blocheze conturile si cardurile si sa vireze sumele aflate in respectivele conturi pentru plata datoriilor.

Conform prevederilor Codului de procedura civila, in cazul mai multor datorii, se poate retine maxim jumatate din salariul lunar.

Intrucat contul si cardul raman blocate pana la achitarea datoriilor, restul de bani din salariu se pot retrage de la ghiseul Bancii Transilvania. Asadar, puteti merge la ghiseul bancii sa retrageti restul salariului din cont.

Bancile tin blocate conturile si cardurile, chiar daca au luat banii din salariu, intrucat legea impune ca, in cazul in care in respectivele conturi intra bani din alte surse decat salariul, pensia sau alte indemnizatii, respectivele sume trebuie retinute pentru plata datoriilor.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

7 + 2 =