iCredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane rata. Ce pot sa fac?

Am cerut consilierului iCredit amanarea ratelor, pentru ca am intrat in somaj tehnic si nu mai puteam plati rata, mi-a spus ca nu e nicio problema, insa ulterior am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit.

Am apelat la o firma pentru stergerea din Biroul de credit care n-au facut nimic, dar mi-au cerut sa le platesc 2.500 de lei sau macar jumatate din suma. Ce ma sfatuiti sa fac?

Trebuie sa faceti o reclamatie la iCredit, in care sa le cereti sa va stearga din Biroul de Credit, dat fiind ca ati informat agentul ca veti avea probleme cu plata ratelor, iar acesta v-a asigurat ca nu veti fi raportata.

IFN-urile si bancile sunt obligate de lege sa-si ajute clientii sa evite raportarea la Biroul de Credit sau executarea silita.

Clientii bancilor si IFN-urilor afectati de criza coronavirusului au avut posibilitatea sa-si amane ratele la credite pana la sfarsitul acestui an.

In privinta firmei care v-a spus ca va poate sterge din Biroul de Credit, sfatul meu este sa nu apelati la astfel de firme, intrucat doar dumneavoastra puteti cere stergerea din Biroul de Credit, printr-o cerere adresata bancii sau IFN-ului care v-a raportat.

Atentie! Creditele iCredit sunt foarte scumpe!

Dobanda la un credit de la ICredit este foarte mare, in consecinta va trebui sa platiti foarte mult pentru a-l rambursa, astfel ca riscati sa ramaneti datori!

Iata un exemplu (vezi foto): pentru o suma imprumutata in valoare de 1.600 de lei, rambursata in 60 de rate saptamanale, adica 14 luni sau 1 an si 2 luni, va trebui sa dati inapoi 5.520 de lei, adica de cinci ori mai mult!

Costul total al creditului, exprimat prin Dobanda Anuala Efectiva (DAE) este 222%, de 20 de ori mai mare decat la un credit bancar, unde DAE este in jurul a 10%.

Va rog sa reveniti la mine cand primiti raspuns de la iCredit sau daca nu primiti, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

7 − = 3