Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Articolul 728 din Codul de procedura civila, privind limitele urmaririi veniturilor banesti in cazul executarii silite prin poprire, prevede urmatoarele:

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Asadar, banca a incalcat legea daca v-a retinut mai mult de jumatate din salariu.

De aceea, va sfatuiesc sa depuneti o reclamatie la banca in care sa cereti bancii sa va restituie banii din salariul retinuti peste limita legala de 50%.

Mai este posibil ca banca sa nu va fii retinut toti banii din salariu ci doar sa fii blocat cardul, caz in care puteti retrage restul de jumatate din salariu de la ghiseul bancii.

Va rog sa reveniti la mine daca banca nu va restituie cat mai repede banii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

× 6 = 42