Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

card posbank

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Cardurile Vpay sunt un tip de carduri Visa, asadar le puteti folosi oriunde in lume, la ATM-uri si POS-uri, inclusiv in Romania, fara probleme.

Daca aveti probleme cu retragerea banilor de la bancomate cu acest tip de card sau la platile in magazine si online, reveniti la mine.

181 raspunsuri la “Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

1. Stanciu Anita

Am un card facut la postbank în germania am bagat pinu greșit și mi-a blocat cardul ce trebuie să fac să-mi recuperez pinul??a trecut un an de cand îl am blocat mai pot recupera bani?

2. Mangulea Isabela

Bună seara . Am card postbank În germania și am lucrat 3 săptămâni și mi am făcut cardul și am avut o problema mare în familia și am fost nevoita sa plec și nu am mai apucat sa îl activez… îl pot activa de aici din România??

3. Calcioiu Ana Maria

Bună ziua am un card pley centre onlain făcut în Germania pe care îmi baga salariu. Pot scoate bani după acest card din România? Multumesc

4. AMAXINOAIEI ADRIAN IONUT

Este REVOLUT O INSTITUTIE BANCARA SAU NU SI DACA DA AM DA DE CE SA INTARZIAT ASA MULT SI NICI IN ZIUA DE AZI NU AM PRIMIT SALARIU DE LA FIRMA LA CARE LUCREZ IN GERMANIA MERITA SA TE CHINUI ASA LUNA DE LUNA ASTEPTAND SA INTRE SALARIU???

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Cat v-a intarziat salariul Revolut?
      Daca mai intarzie mult, reveniti la mine, pentru a face o reclamatie la Revolut.

Sa stiti ca Revolut este atat banca, cat si institutie (emitent) de bani electronici, nefiind supravegheata de Banca Nationala a Romaniei (BNR), ci de Banca Nationala a Lituaniei.

Iata cum se prezinta Revolut:

Revolut Bank UAB este o bancă specializată, înființată în Republica Lituania. Sediu social: Konstitucijos ave. 21B, Vilnius, 08130, Republica Lituania, număr înregistrare 304580906, Cod FI 70700. Revolut Bank UAB este autorizată de Banca Centrală Europeană și reglementată de Banca Națională a Lituaniei. Revolut Payments UAB este o instituție de bani electronici, înființată în Republica Lituania. Sediu social: Konstitucijos ave. 21B, Vilnius, 08130, Republica Lituania, număr înregistrare 304940980, Cod FI 32500. Revolut Payments UAB este autorizată și reglementată de Banca Națională a Lituaniei. Produsele asociate cu asigurările pentru clienții Revolut Payments UAB sunt de asemenea furnizate de Revolut Payments UAB, care este autorizată de Banca Națională a Lituaniei să efectueze activități de distribuire a asigurărilor. Revolut Ltd (nr. 08804411) este autorizată de Autoritatea pentru Conduită Financiară din Regatul Unit, în conformitate cu Regulamentul din 2011 privind banii electronici (număr de referință firmă 900562). Sediul social: 7 Westferry Circus, Canary Wharf, Londra, Anglia, E14 4HD. Produsele asociate cu asigurările pentru clienții Revolut Ltd sunt furnizate de Revolut Travel Ltd, care este autorizată de Autoritatea pentru Conduită Financiară din Regatul Unit să efectueze servicii de mediere a asigurărilor (Nr. FCA: 780586) și de Revolut Ltd, un reprezentant desemnat al Revolut Travel Ltd în ceea ce privește activitățile de distribuire a asigurărilor.

5. Stefan

Bună ziua! Care este numărul cardului Vpay? Este codul IBAN, care începe cu DE, sau numărul acela scurt, care apare în documentele PostBank? Ambele sunt atipice pentru un card Visa și nu sunt acceptate la tranzacțiile online. Vă mulțumesc!

6. Cristian petru

Buna! Cineva mi-a trimis banii VINERI pe un card Postbank.
    Nici acum nu pot sa ii scot
    Ce pot face???

7. Iugel

Salut, vin si eu cu o intrebare despre acest card. Am facut un card de acest tip albastru doar ca am doar ibanu cardu inca nu mi a venit si eu plec in romania pot scoate cu ibanu de la cardul asta in romania fara card ? Astept raspuns

8. Anett Merk

Buna ziua ma numesc Merk Anett si am cont de germania la PostBank am card de vpay girocard , si nu de mult am revenit in Romania si nu pot sa folosesc cardul pentru ca trebuia sa schimb adresa mea veche cu cea noua si am intrebare daca pot sa scot unde va bani de pe contul meu din Germania?

9. Munteanu Paul

Buna ziua. Numele meu este Paul , am un card postbamk in germania. Cum pot afla codul cvc din 3 cifre? Nu se afla pe spate cardului. Va multumesc

10. Bojinca Andreea-Maria

Am făcut recent un cont am primit unul dar am si card on line deci eu ar trebui să am două carduri pe contul meu

11. Mihaela

Pot interoga soldul de pe un card Postbank Germania in Romania? Daca da, care ar fi banca corespondent? Multumesc

12. Adrian

Bună ziua. Eu am cont în Italia la Monti di paschi di Siena. Și mia expirat cardul de credit dar Am unu MPS EUROSHOP DEBIT V PAY și nu îmi da banii de pe cont

13. elena

Buna seara! Ma puteti ajuta si pe mine? Am acelasi card ca in poza si sunt in Romania ,pot scoate somaju in euro ?

14. Elena

Nu se pot depune bani pe Cardul din Germania post banc fără sa ai cont deschis in România așa sunt legile la noi in România

15. Elena

Buna ziua sunt Elena am și eu un card postbank giro Germania și acum sunt in România și as vrea sa depun bani pe el , la ce banca ar trebui sa merg va multumesc

16. Ely

Buna ziua! Pot sa inchid un card de salarii Postbank de Germani in Romania sau exista posibilitatea sa faca asta online?

17. Andreea

Bună seara am un card care din păcate mi l-au inchis deoarece nu mai am adresă momentan eu nu mai sunt in Germania ca să pot sa îmi fac o noua adresa îmi puteți spune ca rog cum sa scot bani care îmi am pe acel card?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Aveti doua solutii sa scoateti banii de pe card:

1. Cereti la Postbank sa va emita un nou card, pe care sa vi-l trimita la noua adresa;

2. Cereti la Postbank acces la aplicatia de internet/mobile banking, de pe care sa faceti transferul banilor pe un nou card.

18. Sorin Oros

Am un cont deschis la postbanc Germania unde primesc salariul tot de la o firmă germana dar am pierdut cardul.Acum sunt in Romania și să vrea sa scot ceva bani dar nu am cardul.De la ce bancă românească aș putea sa scot ceva bani din cont.Mentionez că am codul pin ,pic ,in anul și toate horticole care mi le-a dat banca.Multumesc.

19. Emi

Bună seara , mă numesc Emi ..vreau sa va intreb dacă pot face o plata (plata chiriei) de la o bancă din România cu card Postbank ..si dacă da ,la ce banca aș putea face asta?
    Va mulțumesc!

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu, nu puteti face plata chiriei cu cardul Postbank de la o banca din Romania.

Singurel solutii sunt sa folositi aplicatia Postbank sau sa retrageti banii de pe card, sa-i depuneti in contul unei banci din Romania si din respectivul cont sa platiti chiria.

20. Mihai

Buna seara
    Am si eu o problema cu cardul postbank
    Cineva mia pus bani 60 euro si eu nu am putut scoate doar 200 lei de ce?cat e comisionul?si unde sunt restul de bani?de ce asa multi nu imi mai da ?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Comisionul ar trebui sa fie 0, conform regulilor Uniunii Europene (UE), sau 1,85% din suma retrasa la bancomatele din tarile din afara UE.
      Concret, pentru 60 de euro retrasi, comusionul este in jur de 1 euro, adica 5 lei, daca se aplica un comision de 1,85%.
      Problema ar putea fi la cursul de schimb valutar aplicat de bancomatul de la care ati scos banii.
      De la ce bancomat ati scos banii?

21. Angela

Am lucrat în Germania și aștept salariu. Am cardul pe Postbank, girocard V PAY. Pot să-mi vad salariul care mi-a întrat? Și dacă da, la ce banca să apelez ? Mulțumesc !

22. Alina

Buna ziua, nu reușesc sa găsesc numărul de card și cvc-ul de pe acest tip de card pentru a completa online o tranzactie. Ma puteți ajuta ?

23. Miharla

Am facut un cont privat si pana imi vine cardul vtrau sa merg la banca sa scot banii de la sef pot sai scot cu buletinul pana vine cardul prin posta mentionez ca miau dat ibanu de la banca deci pot scoate cu buletinul ?

24. Sandu Andrei

Buna seara am si eu o problema cu cardul PostBank din Germania, am facut pana acum tranzactii de pe acest card, dar acum imi arata fonduri insuficiente eu avand bani pe card, aveti vreo idee de ce? Au trecut 72 de ore de la ultima tranzactie.

25. NECHIFOR VASILE

Bună ziua am un cont la post bank în germania si vreau să-l inchid .Eu sunt in romania îl pot închide din românia???? Mulțumesc .

1. Vadim

Bună, dețin de 2 ani un card postbank , cînd am schimbat locul de trai in altă țară nu am închis contul așa cum am nevoe de el pentru a achita asigurari și alte chestii, cu ceva timp in urmă am observat ca transfer bani pe acel cont shi banii nu ajung adică contul e blocat cum pot să mă deblocez fara a pleca in Germania și necunoscînd limba?… și de ce mi lau blocat…

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

V-au blocat contul probabil pentru ca nu l-ati mai folosit.

Sfatul meu e sa luati legatura cu Postbank pe site-ul bancii, prin e-mail sau telefon, pentru deblocarea contului.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor.

26. Ana Maria Lilea

Am si eu un card la fel, si nu pot scoate deloc banii din Romania. Am fost peste tot.. Nu stiu ce sa mai fac.

Am tot sunat la banca in Germania si ma paseaza de la unu la altu.. Imi spun sa dau email, in Hamburg. Am dat email, degeaba.

Nu ma lamureste nimeni. Nu mi pot accesa proprii bani.

Unde am locuit eu in Germania, am inteles ca au fost trimise niste plicuri si 2 cecuri pe numele meu cu sumele de bani.

Dar eu nu am fost sunata, sau nu mi au dat acordu in vreun fel sa se trimita acele cecuri. Eu nu pot ajunge acum in Germania.

Nu stiu cum sa fac. Unde sunt banii defapt?

27. Popa Mirel

Bună ziua.. Mirel Popa ma numesc.. Pot face un extras de cont în România de pe cardul post bank. Germania..?? Va mulțumesc.

28. Popovici Sebastyan

Buna ziua pot sa scot banii din Romania de pe card Postbank V play cardul e exact ca cel din poza cu albastru?

29. elena

buna seara ma puteti ajuta va rog ? am un card , girocard emis in germania , vpay , problema este ca atunci cand am plecat din germania am pierdut foaia pe care era scris pin.ul cardului , ulterior mi.a fost virat salariul , dar nu stiu cum sa fac sa ii scot , exista vreo aplicatie ceva ? va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati

5 × 5 =