Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?

reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Pentru depunerea unei cereri online in vederea amanarii ratelor la creditul obtinut de la BRD, trebuie sa trimiteti un e-mail, la adresa mybrdcontact@brd.ro, in care solicitati amanarea ratelor si motivele care v-au determinat sa luati aceasta decizie.

„Perioada de graţie reprezintă un număr de rate lunare în care nu achiți anumite costuri pentru credit. Poate fi parţială, în timpul căreia trebuie să plateşti numai dobânda şi comisioanele aferente creditului acordat, sau totală”, conform informatiilor publicate de BRD.

„Dacă întâmpini o situație financiară dificilă care te pune în imposibilitatea de a suporta ratele lunare, este important să ne anunți. Te așteptăm în orice agenție BRD cu documente care pot explica situația ta financiară, pentru a putea găsi împreună o soluție”, conform BRD.

Este bine, de aceea, sa mergeti si la o agentie BRD, cu documente care sa justifice amanarea ratelor (reducerea salariului, somaj, boala etc.).

Va puteti face o programare la o agentie BRD prin prin completarea unui formular de pe site-ul BRD.ro, la acest link.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la BRD la cererea de amanare a ratelor, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

3 raspunsuri la “Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?

1. re

Astăzi am sunat la domnișoara la care am făcut refinanțare dintr-o sucursală BRD și i-am explicat că îmi trebuie o cerere pentru amânarea macar a 2 rate . Și ea mi-a transmis că nu se mai poate. Pe motiv că doar pe timpul pandemiei sa putut face amânarea .

Amanarea ratelor (perioada de gratie sau restructurare) se poate face in orice perioada, nu doar in timpul pandemiei.

In timpul pandemiei s-a facut amanarea ratelor in baza unei legi care nu mai este in vigoare, insa dumneavoastra trebuie sa cereti acum amanarea ratelor din alte motive, personale, care v-au determinat sa nu mai puteti achita creditul o anumita perioada.

Bancile,inclusiv BRD, aproba astfel de cereri privind suspendarea ratelor (perioada de gratie) pe o anumita perioada, in functie de situatia financiara a fiecarei persoane.

+ 5 = 7