credit prime rata credit

„Buna ziua am luat 38 de milioane de la credit prime și plătesc pe fiecare luna 13 milioane ce banca este asta am salariu de 2300 eu din ce mai trăiesc am un copil mic nu se gândesc

Ei vor să plătesc atât mult nu se poate așa ceva sincer eu in 24 de luni înseamnă că plătesc patru sute de milioane nu se poate sincer”

Intr-adevar, costul unui credit tip revolving (linie de credit) de la IFN-ul Credit Prime are o dobanda foarte ridicat: Dobanda Anuala Efectiva (DAE), indicatorul pentru costul total al unui imprumut de 3.800 de lei pe 24 de luni, este de aproape 2.000% pe an, adica de 100 de ori mai mare decat la un credit bancar, care este in jurul a 20% pe an.

Iata informatiile despre costul unui astfel de credit, publicate de Credit Prime:

• Credit de consum pentru nevoi personale de tip revolving (linie de credit)
  • Durata Contractului de credit este de 24 luni
  • Valoarea creditului (limita de credit): 3800 de lei
  • Suma minima de plata, lunar, daca se retrag toti banii: 1 426,90 lei
  • Dobanda: 0.95%/zi respectiv 346.75% pe an
  • Dobanda Anuala Efectiva (DAE): 1950,19% pe an
  • Valoarea totala platibila: 13 888,36 LEI
  • Costul total al creditului: 10 088,36 LEI
  • Dobanda penalizatoare: 0.95% pe zi

Asadar, daca veti plati lunar doar suma minima de plata, dupa 24 de luni (2 ani) veti plati in total aproape 14.000 de lei, costul creditului, adica dobanzile, fiind de 10.000 de lei.

De aceea, sfatul meu este sa refinantati acest credit de la Credit Prime cu unul nou, de la o banca, pentru a plati o rata mult mai mica.

De exemplu, un credit bancar cu o DAE de 22% in valoare de 5.000 de lei pe 2 ani are o rata lunara de 240 de lei.

Pe de alta parte, sfatul meu este sa faceti si o reclamatie la Credit Prime, prin e-mail, la adresa info@creditprime.ro, in care sa cereti diminuarea dobanzii si a ratei lunare, daca apreciati ca aceasta este prea mare raportata la salariul dumneavoastra.

Va rog sa reveniti, daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei cu creditul de la Credit Prime.

2 raspunsuri la “Am luat 38 de milioane de la Credit Prime si platesc in fiecare luna 13 milioane. E normal?

1. a

Pai dumneavoastră nu să luați măsuri cu cei de la credit prime dumneavoastră mă învinovățiți pe mn pai daca e așa vom deschide un dosar penal pt că sunt niște bani care se ia stând pe scaun și prosti muncesc să-i ii tina pe ei pt 3800 eu dau o rata 1300 dumneavoastră vă gândiți că puteți să fiți arestat și cei de la credit prime

Creditele cu dobanzi ridicate nu sunt ilegale, daca sunt acordate pe baza unui contract semnat de imprumutator, astfel incat IFN-urile precum Credit Prime nu pot fi incriminate.

Ceea ce puteti face este o refinantare a acestor credite la banci, unde dobanzile sunt mult mai mici, iar in cazul in care nu va puteti plati ratele, trebuie sa luati legatura cu Credit Prime, pentru gasirea unei solutii amiabile in vederea achitarii datoriei, prin diminuarea dobanzilor si a ratei lunare, dat fiind ca aveti o rata prea mare, raportata la salariu.

9 + 4 =